Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #149  
Vechi 24.08.2011, 23:07:43
Marilena B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
oare va veni vremea in care sa nu mai mi se dea ca argument aceasta povestioara, draguta pana la urma, dar mincinoasa in ce priveste personajul principal?!
Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel
Capitolul 3
29.Oare Dumnezeu este numai al iudeilor? Nu este El și Dumnezeul păgânilor? Da, și al păgânilor.
30.Fiindcă este un singur Dumnezeu, Care va îndrepta din credință pe cei tăiați împrejur și, prin credință, pe cei netăiați împrejur.
31.Desființăm deci noi Legea prin credință? Nicidecum! Dimpotrivă, întărim Legea.

Iertare cer, dar parerea mea este acesta si ma bazez pe ea cand fac ceva sau spun ceva.....sunt oameni (si in persoana mea gasiti un exemplu) care apreciaza partea buna a lucrurilor in orice si mai ales in aproapele meu, pe care Dumnezeu nu il pune in antiteza cand spune sa ne iubim aproapele.....nu am dreptul sa judec eu ce a facut ...dar imi revine cred sarcina ca orice lucru bun sa il invat de la cel mai umil om pana la cel mai rau personaj...pana la urma toti suntem dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ..este imposibil sa nu gasesti si ceva frumos si de apreciat ...Doamne da-mi acea iubirea care sa poata iubi chiar si pe vrajmasi mei, pentru ca ei daca fac ceva, fac ca nu te cunosc pe Tine ..si lucreaza la mantuirea mea! iti multumesc Doamne ca acest dar frumos al credintei l-ai sadit in inima mea si plang de mila celor care nu au un astfel de dar!

si o povestioara poate nu pe plac ..dar asta este sa invatam de la toti...este deviza mea...
cautati pe Dumnezeu este in sufletul fiecaruia, dar sta ascuns prin cotloane si nu Il vedeti si este ignorat asteapta asa sa fie nu cel din urma musafir in inima ta ci primul...

Legenda divinitati omului
O legenda veche spune ca mai demult oamenii erau buni. Dar au profitat atat de mult de puterea divina din ei incat Brahma, stapanul tuturor zeilor, a decis sa le ia aceasta putere si sa o ascunda intr-un loc unde va fi imposibil de gasit. Tot ce i-a ramas sa faca era sa gaseasca ascunzatoarea potrivita.

A fost convocat consiliul zeilor pentru a se gasi solutia.

Zeii au sugerat: "De ce sa nu ingropam puterile omului in pamant?"

Brahma a raspuns: "Nu, nu vom face asta pentru ca omul va sapa adanc si le va gasi."

Atunci zeii au spus: "In acest caz, sa le trimitem divinitatea pe cel mai adanc fund al oceanului."

Dar Brahma a raspuns din nou: "Mai devreme sau mai tarziu omul va explora adancurile oceanului si cu siguranta ca o vor gasi si o vor aduce la suprafata."

Astfel zeii au concluzionat: "Nici pamantul, nici oceanul nu sunt locuri unde puterea divina sa fie in siguranta, insa alte idei de ascunzatoare nu mai avem."

Brahma a exclamat dintr-o data: "Iata ce vom face cu divinitatea omului! O vom ascunde adanc inauntrul lui pentru ca este singurul loc unde nu va cauta."

De atunci incoace, conform legendei, omul a cautat in toata lumea, a explorat, a urcat si a sapat cautand ceva ce a fost in tot acest timp inauntrul lui.

Eric Butterworth, Descopera puterea dinauntrul tau

Last edited by Marilena B; 25.08.2011 at 11:16:07.
Reply With Quote