View Single Post
  #3  
Vechi 16.09.2011, 11:14:17
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
A murit Dumnezeu la cruce?

Dacă Dumnezeu a murit la cruce, atunci înseamnă că n-a fost Dumnezeu !!

Cine spune că Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, a murit la cruce, acela nu crede de fapt că Hristos a fost și este Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu adevărat. Acesta este un tăgăduitor al Dumnezeirii Fiului, și în mod implicit a Dumnezeirii Tatălui, și este nu doar un necreștin, ci este un anticreștin, este antihrist.
Biruinta lui Hristos pe Cruce este tocmai faptul ca Persoana Cuvantului lui Dumnezeu este nemuritoare, de aceea moartea n-a avut putere asupra Lui. Dar Hristos, Dumnezeu-Om fiind, a murit ca om. In Hristos nu sunt doua persoane, ci doua firi, de aceea, patimind "dumnezeieste cele omenesti", cum spun Sfintii Parinti, moartea Sa a reverberat pana in adancurile Sfintei Treimi.

Persoana Sa insa nu a murit, cum am putea crede ca Dumnezeu este muritor si ca Persoana Dumnezeiasca a Dumnezeu-Cuvantului, unul din Sfanta Treime, a fost inviata de Tatal? Aceasta este o blasfemie, fara indoiala. Cei care cred asta, desi afirma ca ei cred in inviere, nu cred de fapt nici macar in Dumnezeu.

De aceea noi, Biserica lui Dumnezeu, Ii cantam: "În mormânt cu trupul, în iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, în rai cu tâlharul și pe scaun împreună cu Tatăl și cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplându-le Cel ce ești necuprins". Observati mentiunea: "pe scaun impreuna cu Tatal si cu Duhul", in toata vremea in care era in mormant si in iad si in rai.
Reply With Quote