View Single Post
  #12  
Vechi 23.10.2011, 17:43:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ioan cezar - pentru halul in care poti sa scrii pe un forum te-am raportat la administrator.
Asta nu este limbaj de om si de crestin nici atat.
Cum iti permiti sa injuri si sa folosesti asa termeni? Chiar nu-ti este rusine?
Asa te invata credinta ta, de care te mandresti atat?

In primul rand ca nici n-ai inteles postarea mea. Nici nu ti-ai dat osteneala macar sa te gandesti.

@glykys - si tie iti raspund cu aceste randuri, dar macar tu scrii cu blandete si respect.

Nu am batjocorit si nici n-am avut aceasta intentie, pe nimeni aici.
Mi-am spus o parere. Pe mine m-a socat ceea ce s-a scris aici.
Si se vede ca voi ati inteles altceva din mesajul meu.

Ma refeream la credinta, la noua lege si la cel ce a adus-o.
Cum sa-mi verse mie cineva atata venin intr-o postare si sa ma batjocoreasca pentru ceva ce n-am gandit si spus.

Eu iubesc credinta, iubesc ceea ce a adus Dumnezeu, ceea ce ne-a invatat El.
Dar vad o diferenta aici.
Ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer va dau un exemplu.

La biserica imi aduce preotul /duhovnicul credinta, prin slujba, prin Sf. Evanghelie, prin tot ceea ce face si spune. Bun.
Eu asta iubesc. Il iubesc si pe preot in calitatea lui de aducator de credinta.

Dar asta nu inseamna ca iubesc persoana preotului. Da?
Ca nu iubesc barbatul din preot, omul. Iubesc ceea ce reperezinta el, ce-mi da el in biserica.

Este clar acum? Depinde fiecare ce intelege prin persoana, prin iubire (ca si aia este de mai multe feluri).
Pentru mine Iisus nu este o persoana, o fiinta.
Da. El a adus credinta, a facut tot ceea ce iubim noi ca niste crestini si ortodocsi ce suntem.
Sigur ca il iubesc asa cum se poate iubi Dumnezeu si Treimea Sa, dar nu ca persoana, ca fiinta.
De aia m-a socat mesajul Laurei. Ea spunea cumva ca noi nu iubim credinta, ortodoxia, ci numai persoana Iisus.
Eu asa am inteles din mesajul ei.
Iisus n-a venit pentru el insusi si ca sa-l iubim pe El ca persoana, ci a venit pentru credinta. Noi invataturile Lui trebuie sa le iubim.

Poate ca acum intelegeti mai bine ce am vrut sa spun.
Asa cum sunt multi sfinti si monahi care au adus multa invatatura de credinta, dar fiecare iubim pe altcineva: Unul pe Sf. Petru, altii pe Sf. Ion, sau mai stiu eu. Unul pe par. Cleopa, altul pe par. Galeriu, sau altul.
Invatatura este numai una, persoanele sunt mai multe.

Si oricum nu era cazul sa vina cineva sa scrie mizerii aici, fiindca nu a inteles ce am scris eu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 23.10.2011 at 17:46:50.
Reply With Quote