View Single Post
  #140  
Vechi 25.10.2011, 13:29:35
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Richard,
Spuneti ca omul nu pierde nimic din conditia sa umana daca inceteaza de a cauta, de a spera. Atunci inseamna ca sustineti ca omul, desi singura fiinta care stie ca va muri, isi poate de fapt asuma conditia unei pietre.
Ceea ce spuneti este ca omul desi stie ca va muri, poate trai nepasator in aceasta privinta.
Oare asa sa fie?
Daca tot ce a trait a murit, tot ce traieste si va trai va muri, are rost sa ne pierdem timpul contempland la ea (moarte).
Nu putem face altceva decat sa ne acceptam conditia umana si sa ne bucuram de timpul pe care il mai avem de petrecut pe acest pamant.
Viata e un cadou de la Dumnezeu si nu cred ca ar fi frumos din partea noastra daca l-am irosi cautand moduri de a-l prelungi.
Cat despre atei, ii inteleg si pe ei, raspunsul meu la intrebarea "exista viata dupa moarte?" este "conteaza?"; poate unii au dreptate, poate ceilalti asta nu schimba cu nimic modul in care trebuie sa ne tratam aproapele si pe noi insine.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote