View Single Post
  #42  
Vechi 29.12.2012, 01:45:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Vedeti ca sunteti off-topic.
Creationismul nu este o teorie, iar daca este, va rog sa o formulati!
Exista doua forme de Creationism pe care le cunosc:
1. Creationismul stiintific - teoremele probabil le cunosti: Dumnezeu a creat lumea vizibila, pamantul are cca. 6000 ani vechime, nu exista evolutie, etc.

2. Creationismul evolutionist - care pastreaza elementul central al creationismului - Dumnezeu este Creatorul, dar incearca sa incorporeze si elemente de evolutionism, care par a fi certitudini stiintifice cum ar fi cele legate de varstele Pamantului, evolutia speciilor, etc.

Citat:
Atacul asupra evolutiei nu aduce nimic in a face creationismul (hindus, abrahamic sau zoroastrian) a aduce mai multe explicatii. Decat daca imi spuneti modelul stiintific creationist sub care dvs. va aliniati.
Ar fi cam asa: Dumnezeu este Creatorul, restul, despre modul cum a aparut efectiv lumea/viata este deocamdata speculatie (sau "teorie stiintifica" daca iti place mai mult cum suna).

Citat:
Speciile nu au evoluat una din alta, cu au stramos comun! Va rog sa citit teoria evolutiei:
Am afirmat practic acelasi lucru dar probabil exprimarea a lasat de dorit.

Citat:
Chiar si creationistii confirma ca micro-evolutia este stiinta si demonstrabila, deci evolutia, chiar intr-o forma minimala, este stiinta.
Totusi, sa nu facem jalnica confuzie intre evolutie in sensul enuntat de tine chiar mai sus si micro-evolutie, care daca ne referim la acelasi lucru, reprezinta mici variatii in cadrul aceleiasi specii, ca mecanism de adaptare la mediu.

Citat:
Acest topic este ce model stiintific ofera creationismul, cum poate fi formulat ca ipoteze, si partea care o pun, cum se pot face predictii (nu profetii) ce pot fi testate si pot confirma sau falsifica ipoteza formulata.
Asa cum am spus, creationismul nu ofera mare lucru in acest sens, dar cred ca trebuie mentionat ca nici evolutionismul nu ofera mare lucru la acest capitol, decat pe segmente mici si poate uneori cu concluzii pripite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.12.2012 at 01:57:32.