View Single Post
  #5  
Vechi 07.08.2015, 23:32:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Toti cei care au facut studii de medicina, biologie ori alte domenii conexe au auzit de "Legea lui Haeckel", numita cu emfaza si "Legea Biogenetica Fundamentala" sau "Legea Recapitulatiei". Pe scurt, enuntul ei este: "ontogeneza repeta filogeneza". Mai pe lung, ea consta in ideea ca fiecare dintre noi, in viata noastra intrauterina, am fost, pe rand, mai intai vietuitoare unicelulare, apoi bureti, meduze, viermi, pesti pana ce am devenit oameni. Observati ca enuntul "ontogeneza repeta filogeneza" ia drept sigur ceva niciodata demonstrat stiintific: aceea ca vietuitoarele ar "evolua" unele din altele.

In realitate, acest Haekel cu care m-au intoxicat zbirii Anatomiei inca de la intrarea in Facultate a fost un escroc. Unul mare de tot. Omul a desenat un embion de broasca testoasa si unul uman, punandu-le fata in fata in "tratatul" sau, ilustrand astfel ca embrionul uman, intr-o anumita faza de dezvoltare a lui, seamana pana la identitate cu cel de broasca testoasa. In realitate desenele chiar erau...identice. Fiindca acest escroc a folosit aceeasi placuta gravata, pe care a imprimat-o de doua ori, odata scriind la legenda "embrion de broasca testoasa", a doua oara "embrion uman". Primii care au sesizat escrocheria au fost colegi de la alte universitati germane, renumiti anatomisti precum His, Virchow, Bischoff. Cazul a fost dat pe fata in 1874, ceea ce nu l-a impiedicat pe apostolul evolutionismului, Ernst Haeckel, sa isi mentina postul onorabil de profesor universitar la Jena, de unde va iesi la pensie decenii mai tarziu. Aceasta este numai prima dintre foarte numeroasele escrocherii date in vileag ale acestui evolutionist.Ipochimenul a facut multe alte faptuiri, ca de exemplu intr-o cunoscuta succesiune de 24 de desene de embrioni din trei specii diferite, aranjate astfel incat sa para asemanatoare. Desenele se fac ca igora detalii flagrante, care, daca ar fi infatisate, ar pleda contra "Legii Biogenetice Fundamentale", fiind facute conform legii lui Murphy: "un experiment este reusit daca, pentru justificarea teoriei, trebuie omise cel mult jumatate din detalii".

Ei bine, dupa mai mult de un secol de la dovedirea falsului grosolan, nu numai teoria acestui mistificator al stiintei, dar chiar si desenele lui continua sa impodobeasca laboratoarele, salile de seminar, spatiile de trecere ale Facultatii de Medicina din Bucuresti si a multor altora din lume. Satrapii spagari care alcatuiau Catedra de Anatomie, mai lipsiti de onestitate intelectuala si mai corupti decat maestrul lor Haeckel, ticluisera si subiect de examen cu "Legea Biogenetica Fundamentala", la care studentul indoctrinat cu falsa religie a evolutionismului trebuia sa raspunda comentand plastografiile anatomistului german, care si-a inceput celebritatea folosind dubla impresiune a aceleiasi placi gravate.

Ca profesorul escroc Haeckel au mai fost multi altii, pana in zilele noastre. Saga falsurilor stiintifice e teribila. Cu acest caz am inceput topicul, fiindca m-a afectat in mod deosebit. O studentie intreaga m-am indoit de Dumnezeu, dar nu m-am indoit de Haeckel. O studentie intreaga as fi luat in ras pe cine mi-ar fi spus ca propozitia "Isus este Dumnezeu" e propozitia fundamentala a crestinismului, dar am crezut cu tarie ca afirmatia dubioasa si bazata pe minciuna "Ontogeneza repeta Filogeneza" este Legea fundamentala a biogeneticii.
Daca intelegem modul in care Dumnezeu este un Creator Activ (nu creator istoric, primordial), care da viata clipa de clipa, care aduce in fiecare fractiune de secunda nenumarate fiinte in existenta - atunci dihotomia "creationism" - "evolutionism" isi pierde puterea de argument al existentei - inexistentei Lui Dumnezeu.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 08.08.2015 at 00:08:23.
Reply With Quote