View Single Post
  #1466  
Vechi 27.02.2019, 06:28:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

@simpllu

Desi ai raspuns oarecum punctual, totusi raspunsurile tale nu prea se "pupa" unul cu altul.

-Serafim Rose face presupuneri(si mi-l pomenesti), dar mie nu mi se accepta.

-Omul este ultimul "cod" inainte de mantuire, asa ca nu se mai transforma, ci se curata; asadar evolueaza.
*Aici parca sugerezi iarasi ca trupul ar evolua.

-Multumesc pentru citatele Sfintilor Parinti, in care toti evidentiaza(ad-literam, ca-n Scriptura) cum unele apar inaintea altora. Multumesc inca o data! E bine ca am citit.

-Singurul lucru iesit din comun al zilelor Facerii fata de zilele din prezent este un alt argument al evolutiei:
8. Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi.(2Petru3,8),
iar daca socotesti ca anii lui Matusalem ar fi fost formati din zile de o mie de ani fiecare, atunci sunt destul de clare erele si epocile evolutiei.

-In primele trei zile n-a mai fost "zi si noapte", caci intuneric(noapte) a fost inainte de a fi Lumina(versetul2), caci Lumina nu S-a mai stins. Zi si noapte s-ar referi aici(dpmdv) la perioade mai mult sau mai putin binecuvantate(viata-moarte=evolutie):

4. Trebuie să fac, până este ziuă, lucrările Celui ce M-a trimis pe Mine; că vine noaptea, când nimeni nu poate să lucreze.(In9,4)
** Apoi, daca a fost zi si noapte fara Soare si luna, cum se face ca soarele apare numai ziua si Luna numai noaptea, caci daca acele zile n-au fost ca astazi, atunci Soarele si Luna e posibil sa fi "rasarit" impreuna sau invers decat azi.

-Despre venirea cea de-a doua am pomenit ca S-ar arat numai ortodocsilor caci ei, ortodocsii promoveaza pe Sfintii Parinti deopotriva cu Scriptura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.02.2019 at 06:32:53.
Reply With Quote