View Single Post
  #1468  
Vechi 27.02.2019, 15:00:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Desi ai raspuns oarecum punctual, totusi raspunsurile tale nu prea se "pupa" unul cu altul.
-Serafim Rose face presupuneri(si mi-l pomenesti), dar mie nu mi se accepta.
Presupuneri asupra unor taine legate de sfârșitul lumii (anume că va fi din nou acea lumină de la începutul lumii, indenpendentă de soare, lună sau stele) ținând cont de anumite versete biblice și de tâlcuirea Sf. Vasile cel Mare (vezi citatul de mai sus).

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Omul este ultimul "cod" inainte de mantuire, asa ca nu se mai transforma, ci se curata; asadar evolueaza.
*Aici parca sugerezi iarasi ca trupul ar evolua.
Din contră, nici pomeneală de evoluție. Specia nu se schimbă, omul rămâne tot om. Dar îți repet, tu înțelegi diferit și greșit teoria evoluției.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Multumesc pentru citatele Sfintilor Parinti, in care toti evidentiaza(ad-literam, ca-n Scriptura) cum unele apar inaintea altora. Multumesc inca o data! E bine ca am citit.
Sf. Ioan Gură de Aur ne explică și de ce omul a fost creat în ziua a 6-a, explicație care elimină suspiciunea că omul ar fi evoluat din alte forme de viață create înaintea lui.

Dar pentru ce, dacă omul este mai de preț decât toate, a fost făcut pe urmă ? Pentru o pricină foarte dreaptă. După cum atunci când are să vina un împărat într-un oraș este nevoie să meargă înainte însoțitorii și toți ceilalți, ca să pregătească palatul împărătesc, și apoi intra împăratul în palat, în același chip și acum. Vrând Dumnezeu să-l pună pe om peste toate cele de pe pământ ca împărat și stăpânitor, i-a zidit mai întâi aceasta locuință frumoasă, lumea; și numai după ce a fost gata totul l-a adus pe om ca să o stăpânească."
Reply With Quote