View Single Post
  #1482  
Vechi 03.03.2019, 02:08:25
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Just.
Per a contrario, cei care cred ca enunturile biblice sunt neadevarate au ales sa creada astfel.


Revenind la maimutele noastre, cei care cred in evolutionism cred astfel fiindca asa au ales sa creada.


Asta nu inseamna ca nu exista, si intr-o parte, si in alta, anomalii:

-sunt unii (multi!) care isi spun "credinciosi", dar sunt convinsi ca Dumnezeu a spus si a facut altceva decat scrie in Biblie ca a spus si ca a facut. Cum se poate sa afirmi "Biblia este cuvantul lui Dumnezeu" si, in acelasi timp "Biblia greseste" ? Anomalie totala.


-sunt unii (poate inca si mai multi) care sustin ca evolutionismul este ceva stiintific. Cand anume, cine si in ce fel ? Imposibil de precizat: alta anomalie.


Cel mai curios este ca numerosi sunt oamenii care traiesc printre noi si apartin ambelor grupuri de anomalii: proclama ca ei cred in cuvantul lui Dumnezeu, care mai si greseste pe ici, pe colo si anume in chestiile esentiale, si, in acelasi, timp, sunt convinsi ca evolutionismul e chestie dovedita stiintific.


Traim in epoca libertatii de constiinta: fiecare e liber sa creada in ce alege sa creada. Eu sunt liber sa cred ca nu aceasta este libertatea in sens crestin. Asa am ales sa cred...
Exista aceasta disonanta cognitiva provocata de cele 2 realitati ,a crestinismului si a evolutionismului(pseudostiinta sub masca stiintei).Cel simplu care nu poate intelege si/sau combate argumentele evolutioniste are de facut o alegere ,ii ramane credincios lui Dumnezeu sau il paraseste.In ambele alegeri trebuie sa creada in cineva , pe de o parte in Cineva(Dumnezeu) si pe cealalta parte in cineva(un om ,fie el si de stiinta).Trebuie sa crezi in ceva,asa e omul construit sa aiba un punct de plecare,o radacina ,un punct de sprijin pe care se construiesc toate gandurile din viata sa.Fiecare tip de credinta vine la pachet cu 2 perspective total opuse.Crezi in Dumnezeu neconditionat, te smeresti,te umilesti rabzi chiar eventuala usturime a dispretului celor care "inteleg" evolutia sau ii crezi pe evolutionisti si posibil sa te transformi tu in cel care priveste de sus pe fanaticii si analfabetii credinciosi. Exista si hibrizi care vor sa impace cele 2 viziuni total opuse, sa ramana prieteni cu Dumnezeu dar sa arate si ca nu sunt analfabeti ci ca sunt deschisi la minte si "inteleg" evolutionismul si ca au vazut si ei lumina cunostintei si stiintei moderne ...Multi vad avansul tehnologic si stiintific si cand li se spune ca evolutionismul e stiinta nu reusesc sa vada pacaleala.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote