View Single Post
  #34  
Vechi 12.07.2021, 11:51:20
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....
Wow nu stiam de threadul asta.

Exista o teorie stiintifica (doar teorie inca nu e dovedita) pusa in filme, lucrari stiintifico-fantastice, prin care omul care isi foloseste peste 10% din capacitatea creierului (mutanti, gene modificate, sau evolutia) poate efectua chestii precum telekinezie, miscarea obiectelor fara contact. Noi fiind limitati de catre Dumnezeu ca organism uman (in Univers) din pricina pacatului ne-ar putea fi interzis sa trecem de aceasta bariera, altfel am crea Haos in Univers si distruge totul (pentru ca na omul e cazut in pacat s.a.m.d). Si eu cred ca aici duhurile necurate sunt implicate, pentru ca oricum creierul uman nu e atat de evoluat pentru a efectua aceste "miracole"!!

Exista in serialul ala Stargate (SG-1, Atlantis) o idee teoretica (doar teoretica)....o civilizatie super avansata din Univers din punct de vedere spiritual, au reusit sa ajunga intr-un punct sa isi foloseasca capacitatea creierului pana la 100% ajungand astfel sa se inalte ca Iisus Hristos cu tot cu trup.

Dar la faza cu supernaturalul ce ai spus prima oara, sigur vin de la duhurile necurate. Omul e prea primitiv mintal, slab evoluat, ca sa faca singur asa ceva!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote