View Single Post
  #27  
Vechi 19.08.2009, 17:40:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu nu inteleg, n-avem voie sa citim Psalmii din Biblie de unii singuri? Eu am inceput sa citesc ceva, doar de curiozitate... acum m-am apucat de VT si cand ajung la Psalmi ce trebuie sa fac, sa ii ocolesc? Sau trebuie sa ii citesc in vreun anume fel? Luminati-ma va rog :)

Caminaris ce ai citat tu acolo scris de marilena12, zicea ca poate sa fie chiar hula impotriva Duhului Sfant :o Asta e cel mai grav pacat posibil, eu sper ca nu e chiar asa :|
Ba să citești la psaltire ori-de-câte-ori ai timp.Nu mult.Câte un psalm,sau câte o catismă.Cu timpul vei ști mulți psalmi pe dinafară sau versuri care în rugăciunea pe care o faci fără carte(convorbirea ta cu Dumnezeu)îți vor veni în minte ca și cum ar fi propriile tale gânduri.La început am avut așa ispite încât mi se părea că nu mai am loc în lumea aceasta,cu atât mai mult cu cât citeam psaltirea în biserică cu voce tare.Toți acei care citeam am avut încercări foarte mari.Atât de mult l-a deranjat pe aghiuță lucrarea noastră încât a făcut tot posibilul să ne dezbine și să ne împrăștie căci îl ardea cititul la psaltire.Cere totuși binecuvântare de la oricare preot ca să fii mai apărată de năvălirile potrivnicilor.
După un timp se vor diminua și ispitele.Pe mine acum uneori mă ia cu somn atât de tare că adorm.Dacă mă urc în pat îmi trece somnul.Mă dau jos ,mă apuc din nou și tot așa până învinge cel mai tare (și nu sunt eu de cele mai multe ori cea mai tare).
Reply With Quote