View Single Post
  #30  
Vechi 20.08.2009, 02:41:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Dle Zaharia, va mutumesc pt postarea Dvs. Va respect intru-totul parerea, dar un singur lucru as vrea sa va spun: dc persoana pe care a-ti iubi-o ar fi de alta religie, nu ati face tot ce puteti ca sa o ajutati? Daca il vezi cazut la pamant, intr-o mocirla de nedescris, nu ii intinzi mana?
NU 'm-a pocnit mila" ci iubirea, dle draga.
Vai, sora draga... ce raspuns ? pai eu am trecut in mai multe rinduri ca si cauza dragostea(sau iubirea ,cum o simti dumneata !)si in mai putine mila ! In aceasta ai vrut dumneata sa te opresti,dar parerea si sfatul meu a fost clar... ia mai reciteste-l. Mai apoi este bine sa fim prudenti cu cine ne indragostim sau ne imprietenim mai strins. Teoretic avem libertatea sa o facem cu cine dorim dar practic lucrul acesta poate expune la anumite riscuri,pericole. Asa ,teoretic putem sa ne iubim si cu ispititorul dar este cea mai periculoasa situatie .Este f.f. tare de evitat.Aminteste-ti te rog filmul ,,avocatul diavolului"(cu Al Pacino) si trecind peste faptul ca este doar un film care propune o tema ar fi bine sa luam totusi,seama la o asemenea ipostaza.
Mai apoi daca prietenii sau si mai rau iubitii ,adulti fiind ,doresc prin proprie vointa sa ramina intr-o alta religie(sf. ap. Pavel pune la un moment dat ca :,,inger din cer daca ar veni si ar marturisi alta evanghelie decit cea a lui Hristos sa fie anatema")potrivnica lui Hristos si deci si tie astfel(desi tu nu sesisezi aceasta potrivnicie a lor nefiind o buna practicanta a crestinismului prin neinformare aprofundata) pai atunci este mult mai bine sa inveti sa-ti alegi prietenii sau iubitii pt. a nu cadea in lucruri mult mai grave. Este dramatic cind te desparti de un iubit(de prieten nu-i chiar asa de dramatic !) dar este moarte cind te lepezi de Hristos .Toti cei care s-au lepadat de EL,constienti sau nu,mai ,,fundamentat" sau mai superficial ,nu au sfirsit bine si si nici pe lumea cealalta nu le va fi altfel . Hristos este intotdeauna prima alegere,prima dragoste adevarata,prima grija,prima bucurie,primul folos,prima nadejde,prima incredere... primul,primul.Abia dupa el vin ceilalti, oricare din ei: parinti,frati,bunici,iubiti, dascali, duhovnici,prieteni,etc,etc.
Pt. aceasta trebuie sa fim cu multa atentie la faptele noastre si sa nu facem din viteza si necugetare greseli lasindu-ne loviti exact cind nu trebuie de dragostea(reciteste cu atentie formularea mea din spre finalul postarii anterioare)eroica pt. ei . Hristos, ortodoxul- ca sa fac un pleonasm- ne invata ca toti oamenii de pe pamint suntem frati,indiferent de orice deosebire,si trebuie sa ne iubim (asa cum nu facem noi ortodoxii totdeauna dar mai ales cu sinceritate !)si sa ne ajutam, dar totul pina la marturisirea(alegerea) credintei .La acest aspect ne putem deosebi unii de altii si pe aceasta tema nu mai avem partasie deoarece nu ne ,,inhaitam" cu potrivnicii lui Hristos ci cu toti aceia care-l iubesc si-L marturisesc neaparat drept,adica in greceste: ortodox ! Ia sa ne gindim putin extrapolind situatia: ce parere si ce sentimente ai avea dumneata,pusa in situatia lui Hristos, despre prietenii dumitale(pe care ii crezi prieteni sinceri)care se imprietenesc ,la rindul lor,sau chiar se iubesc cu altii care nu te apreciaza sau nu sunt de acord sau chiar nu te iubesc pe dumneata, nemai vorbind despre situatia cind ti-ar fi chiar potrivnici? Cam cum ii vezi daca fac asa ceva?

Ca nu impartasesti aceleasi pareri cu mine inteleg si si accept dar ca nu ma citesti pina la capat si-mi rastalmacesti (distorsionezi- ca sa zic asa ) afirmatiile... deja nu mai tine de mine, este doar lucrarea ta si pt. aceasta nu vad de ce mi-as cere scuze ? Dar ca sa amestecam lumea cu duhovnicia si sa facem un talmes-balmes acolo unde nu este cazul pot spune din ,,politete": iarta-ma pe mine... pt. ca dumneata intelegi cum vrei ! Stiu ca nu va convine dar va rog politicos recititi postarea mea anterioara !

Last edited by zaharia_2009; 20.08.2009 at 03:38:28.
Reply With Quote