Subiect: Sindromul Matrix
View Single Post
  #9  
Vechi 15.02.2010, 17:33:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Matrix intradevar contine tot felul de idei dar amalgamul in care sunt prezentate si finalitatea mi se par discutabile. Din ce reiese din film Matrix-ul e reprezentat de diavol, cand neo si trinity urca sa-l elibereze pe morpheus deasupra liftului se vede cifra 101 care de fapt inseamna 11 (10+1). Zece este cifra atribuita lui Dumnezeu iar diavolul cand s-a ridicat este considerat ca si-a luat cifra 11, adica incercand sa fie deasupra lui Dumnezeu. Este o cifra foarte iubita de masoni, pe 11 septembrie 1980, George Bush atunci presedinte a proclamat inceperea constructiei noii ordini mondiale. Vedeti paralela cu 11 septembrie 2001? Cele doua turnuri au semnificat de fapt Solomon Pillars de la intrarea in Templul lui Solomon din Ierusalim. Daramarea acestora a fost un ritual cu aproape 3000 de oameni adusi jertfa. In timp ce aveau loc atentatele presedintele (juniorul de data asta) era la o scoala tinand o carte cu susul in jos, acesta fiind un semn in lumea celor potrivnici, este cunoscut faptul ca cei care urmeaza pe vrajmas au ca simbol aceasta intoarcere cu susul in jos a diverselor simboluri, de el e legata si credinta in popor inca din antichitate ca nu e bine sa porti lucruri pe dos, cu susul in jos etc. acestea fiind legate de vrajmas si cei care i-l urmeaza. Un alt simbol interesant e ca in blocul unde a luat neo pilula podeaua era in sah. Se stie de exemplu ca o intrunire a unei loji masonice poate avea loc doar pe o podea in sah, alternanta campurilor negre si albe semnificand trecerea intre cele doua lumi, sau trecerea catre lumea intunericului, de unde sunt chemate si fortele acestuia.
Agentul Smith cand i-i vorbea lui morpheus despre umanitate si ce crede el despre ea, reprezenta perfect diavolul - "uratorul de oameni inca de la inceput", citez din memorie "urasc aceasta lume a voastra, urasc cum mirositi, urasc tot ce reprezentati voi" etc.
Cutremurator este finalul trilogiei Matrix: neo care era un fel de Mesia in film, ajunge la un fel de pace cu Matrix-ul care este de fapt diavolul. Probabil ca acesta e un vis care nu a mai fost sa fie al vrajmasului atunci cand i-L ispitea pe Iisus. Deci filmul in esenta lui este satanic, parerea mea. Chiar daca este revolutionar in multe concepte pe care le abordeaza. Diavolul iti amesteca adevarul cu neadevar ca sa te pacaleasca...
Imi place comentariul tau, Sergiu.
Matrix este filmul preferat al sotului meu, l-am vazut de multe ori.. de fiecare data imi ridica noi intrebari. De ex. ultima data am observat iepurasul alb tatuat (prima parte).. aluzie la Alice in tara minunilor? De ce?
Asa vad si eu pe Neo: un Mesia (un fals mesia, desigur.. ). Iar agentii sunt clar demoni.. Arhitectul este.. hmm, Arhitectul.
ma deranjeaza in mod particular transformarea lui din partea 1: din din Neo in the chosen one (cand moare si invie!)..
Ma mai supara relativitatea morala promovata de acest film.. nu exista bine, nu exista rau.. exista doar alegere. Daca exista si aceasta.. ca la un moment dat ti se explica cum alegerea este deja facuta, dar ai probleme cu intelegerea alegerii.

Last edited by anna21; 15.02.2010 at 17:38:00.
Reply With Quote