View Single Post
  #17  
Vechi 04.03.2010, 15:07:14
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Oricine se roaga si se inchina Domnului care este a Lui.
Maria la nunta traia, deci nu se poate face aceiasi comparatie.
Nu cred ca se roaga sau nu, cineva care este in Cer cu D-zeu. Aici mai multe de discutat.
Ocara nu este din partea cuiva care crede ca Maria este mama Domnului. Ocara este cand pune cineva inaintea Lui Isus pe altcineva ca mijlocitor, deoarece nu ar mai fi avut rost jertfa Lui Isus sau se intelege ca Isus nu ar avea puterea de a mijloci, salva, ierta,... si se minimalizeaza lucrarea Lui.,,
Dar dupa ce a murit Maria, ti se pare ca a avut aceeasi soarta cu bogatul sau saracul din parabola? Ma in doiesc ca Iisus nu si-ar cinsti mama si imediad dupa aceasta ar fi murit...ma indoiesc ca un fiu nu-i va oferi mamei sale mai mult ca unui strain (= ma indoiesc ca Iisus ar trata-o pe mama lui ca pe un om obisnuit)... sunt argumentele mele logice, gasite in Biblie si in viata pamantesca.
Nu poate nimeni sa o puna pe Maica Domnului inaintea Domnului, pt ca nu ea va judeca... nu poti sa te gandesti la MD evitandu-L pe Iisus.
Jertfa de pe cruce este pt impacarea omului cu D-zeu...nu pt iertarea pacatului facut in fiecare minut si secunda. Aici avem pocainta si spovedania sincera.
Iisus a MIJLOCIT prin Jertfa, salveaza si iarta prin pocainta si marturisirea pacatului facut in aceasta viata pamantesca.
...voi NP invatati ca Jertfa lui Iisus este suficienta pt mantuire. NU! Prin Jertfa am devenit liberi, am scapat de moarte, am devenit fiii Imparatiei. Dar toate acestea ni le putem insusi la sfarsitul vietii pamantesti si numai atunci cand am FACUT VOIA LUI.
Prin afirmatia ta cu privire la Jertfa lui Iisus se da de inteles ca toti oamenii se vor mantui. Pavel vorbea de "cununa nevestejita a maririi" care se da celor ce "au luptat lupta cea buna"...cununa este mantuirea, lupta cea buna este lupta impotriva pacatului....deci spusele lui Pavel ar contrazice Cuvintele lui Iisus pe care le-ai inteles tu intr-un anumit fel.

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Depinde ce citesti. Daca Biblia spune ca El este singurul Mijlocitor, eu cred ca asa este. Isus a murit ptr. pacatele noastre, iertare, impacare,... dar judecata o primim dupa moarte,...
Geony, daca scrie ,,1 Tim 2:5 Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,, pot intelege doar un lucru, tu Geony intelegi ce vrei.
De aceia scrie ,,orice ce veti cere in Numele Meu veti primi,,
Dragul meu, ceea ce afirmi tu este foarte adevarat, nu te contrazic, numai ca este vb despre MIJLOCIREA cu privire la greseala omului (pacatul stramosesc) fata de D-zeu.
Ce este greu de inteles ca MIJLOCIRE este egal IMPACARE.
Romano-catolicii vorbesc despre Imaculata conceptie a Maicii Domnului, afirmand ca Maica Domnului s-a nascut fara pacat stramosesc. Daca ar fi fost adevarat, ca ea sa se nasca fara pacat, nu ar mai fi fost nevoie de intruparea si Jertfa lui Iisus.
Dar pentru ca nu s-a nascut in lumea asta un om fara pacat care sa ne poata impaca si mijloci pt noi in fata lui D-zeu, a fost nevoie de intruparea lui Iisus. El s-a facut Om adevarat, afara de pacat, putand astfel sa stabilizeze legatura dintre om si D-zeu.
Reply With Quote