View Single Post
  #55  
Vechi 15.03.2010, 22:30:22
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Desi am zis ca nu voi posta in legatura cu acest, am decis totusi sa o fac si sa-mi dau si eu cu parerea in legatura cu acest subiect

1. in articol spune preotul ca a impartasit in ziua de pasti peste 1000 de oameni ori pt asta ar fi trebuit sa spovedeasca cam o saptamana in continuu, apoi cam rar (daca nu chiar de fel) biserica de cartier unde sa fie atatia oameni la impartasanie fie chiar si in ziua de Pasti deci eu cred aici preotul dezinformeaza(sa nu zic minte) doar pt a sustine o teorie dupa mine gresita si abordata in mod total gresit
2. era de datoria lui ca preot sa-i invete pe enoriasi sa se ingrijeasca de igiena orala, macar pentru momentul Euharistiei, din respect daca nu pentru semeni macar pentru Hristos pe care-L primesc in ei in momentul impartasiri, iar despre rujul doamnelor era tot de datoria lui sa le explice ca macar atunci ar putea renunta la ruj
3. apoi pt lingurita, putea sa foloseasca un prosop cu care sa o stearga dupa fiecare credincios, desi spre sfarsitul articolului da chiar el solutia pentru a se putea folosi o singura lingurita la impartasanie
4. pentru bolnavi exista impartasanie special pregatita in joia mare, deci ar putea folosi un alt potir o alta lingurita pe care ar putea sa o "dezinfecteze" dupa utilizare
5. trebuie sa avem in vedere ca euharistia nu este doar un simbol precum in teologia protestanta si neo-protestanta, ci este in chip real Trupul si Sangele Domnului, iar dupa primirea Euharistiei ne rugam "sa-mi fie mie cuminecatura aceasta spre tamaduirea trupului si a sufletului..." deci iata ca Impartasania este si un antidot si impotriva bolilor trupesti, intr-adevar problema linguritei ar putea constitui motiv de ingrijorare daca am lua aceasta Taina cu nevrednicie si imi vin in minte cuvintele apostolului pavel care scriindu-le corintenilor le spune: "Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit." ( I Cor. 11, 29 - 30), de aceea socotesc ca nu lingurita este problema ci vrednicia si/sau nevrednicia, iar daca ne vom stradui sa ne impartasim cu vrednicie cu siguranta Dumnezeu ne va ocroti si nu ne vom imbolnavi chiar daca este folosita o singura lingurita
6. avand in vedere ca spre finalul articolului preotul da o solutie care face posibila utilizarea unei singure lingurite ma face sa consider inutila toata apologia lui pt mai multe lingurite
Inchei tot cu un cuvant al Sf. Ap. Pavel "Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor, Și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme." ( II Timotei 4, 3 - 4)
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote