View Single Post
  #71  
Vechi 06.09.2011, 21:17:38
ilaria ilaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 1
Implicit

sigur ca nu e usor prin ce treci: ai vrea sa nu Il lasi pe Dumnezeu, dar nici cu El nu prea esti multumita...
e o stare prin care trecem toti - unii mai mult, altii mai putin - depinde de intensitatea trairii interioare
ti-as recomanda o carte, desi in asemnea momente e greu sa citesti, stiu.dar eu totusi ti-o recomand: Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei - viata sf Siluan scrisa de arhim. Sofronie; se gaseste in librariile crestine si e destul de ieftina

ceea ce vreau eu insa sa iti propun acum e insa ceva f simplu: care e alternativa ta? care e alternativa la trairea in credinta in Dumnezeu? mai exact,care e alternativa la a fi cu Dumnezeu? a nu fi cu Dumnezeu - corect,da?
si ce inseamna a nu fi cu Dumnezeu? a nu fi cu Dumnezeu inseamna a fi cu potrivnicul Lui
aceasta e o realitate: oricine, ateu sau credincios, va recunoaste ca exista 2 forte: a binelui si a raului -nu exista "intre"; vezi si comunistii,saracii, traiau o lupta ...continua
ti-as propune sa te gandesti ca acum ai posibilitatea sa vezi 'pe pielea ta' cum creste raul in lume; de ce este raul in lume; fiecare gand rau, nepocait,sporeste raul in lume
fiecare gand de necredinta sporeste necredinta - si asa vedem ca - asa cum zici si u -suntem un organism, un intreg - de noi,de fiecare, depinde ce dorim sa adaugam acestui organism - celule canceroase sau celule sanatoase
as vrea sa te mai gandesti ca Satana nu e deloc slab, e f puternic; a stat langa Scaunul Dumnezeirii si a tras dupa el o treime de ingeri! iar lupta a fost pe masura - Hristos a fost parasit, s-a rastignit si a murit; te gandesti ce a fost in inima Tatalui atunci??incerci sa intelegi ce lupta s-a dat?
da, demonul e slab, un tolerat, in raport cu cei credinciosi, pentru ca isi iau puterea din Dumnezeu; dar cu cei care nu se lasa in mainile lui Dumnezeu, e necrutator;
si au fost atatia oameni pacaliti de el, din pacate, de-a lungul timpului...
deci, nu-l lasa sa te pacaleasca - acesta e mestesugul lui
trebuie sa te lupti - intai cu tine, si e nevoie de rugaciune si de post - dupa cuvantul Mantuitorului
Reply With Quote