View Single Post
  #80  
Vechi 07.09.2011, 11:35:26
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Atunci ar fi corect sa nu mai existe nici iad, pentru ca Dzeu care e Atoatestiutor a facut niste fiinte imperfecte, demne de toata mila. Inainte spuneam ca e vina omului pentru pacatuieste, dar acum vad ca nu e chiar asa. Si nu mai cred nici in liber arbitru. Am doar 22 de ani dar m-am imbolnavit groaznic de atata suparare, viata mea e un cosmar. Pentru ca Dzeu m-a nedreptatit, imi permit si eu sa nu mai cred nici eu in El!
Problema ta e modul in care ti-a fost prezentat Dumnezeu. Dar nu e totul vina Lui, adica tu te-ai nascut ca sa te dezvolti ca OM, si pentru asta ai niste incercari in viata prin care trebuie sa treci ( acestea pot fi de orice fel).
Dumnezeu ne-a lasat imperfecti pentru a ATINGE perfectiunea. Vezi tu, daca am crede cu adevarat si am avea cunostintele, care nu le poti obtine doar prin ce zice crestinismul, probabil am putea face si noi ce a facut Iisus, dupa cum si el a spus (si nu cred ca se referea strict la preoti).

*sper sa nu ma ia nimeni cu conceptul "crede si nu cerceta" deoarece stim ca se refera la credinta, pentru ca Dumnezeu nu ne vrea prosti*
Reply With Quote