View Single Post
  #9  
Vechi 13.12.2012, 00:42:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Doar ca Dumnezeu nu cred ca a luat in calcul ca vom fi 7 miliarde de oameni.
Eu nu am nici cea mai mica indoiala ca a luat un asemenea lucru in calcul. Altfel, oare Dumnezeu ar mai fi dumnezeu ?

Citat:
Din 7 miliarde, cred ca cel putin jumatate intretin relatii sexuale (in cadrul unei casnicii sau nu). Daca toate femeile, care sa spunem ca sunt 1 miliard jumate active sexual si fertile, ar naste cate un copil pe an, am face o noua China in fiecare an. Nu cred ca s-a gandit asa si nici nu cred ca a luat in calcul sa ne mutam pe Luna.
Mi se pare absolut aberant sa spui ca a face copii "fara numar" e in regula. Nu e vorba doar de bani. Cum poti sa educi 10 copii daca amandoi sotii sunt la munca toata ziua pentru a face rost de mancare si alte lucruri. Stiu stiu, ca o sa dati exemple cu "pe vremea alor mei sau a bunicilor", dar pe vremurile acelea mortalitatea infantila era foarte ridicata. Cineva in varsta imi povestea ca nu era o tragedie foarte mare sa-ti moara un copil din cei multi. Era ceva destul de comun sa mai moara cate un micut de hepatita, tbc sau dintr-o banala viroza respiratorie.
Atata cat am cercetat viata sfintilor familisti, de regula era vorba, intr-adevar, de familii cu multi copii, chiar daca nu intotdeauna cate zece la numar. Nu imi amintesc sa fi citit ca mureau copiii chiar asa, ca mustele.

Strabunicii paterni au avut 6 copii. Au supravietuit bine mersi toti, au facut scoli si facultati. Strabunicii materni au avut 9 copii. Acolo, intr-adevar, doi nu au trecut de varsta adolescentei. Unul a murit in accident, altul in urma unei meningite. Dar parintii lor au avut mangaierea celorlalti.

Credeti sau nu credeti ca Domnul este autorul vietii ? Daca asta credeti, atunci de ce va temeti ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote