View Single Post
  #16  
Vechi 20.11.2007, 16:48:16
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
Cred ca ar fi penibil sa vad o femeie cu rol sacerdotal, dar nu ati auzit de preoti care citesc in biserica predicile facute de sotiile lor?!si erau predici minunate!! Oare biserica nu poate dezvolta atatea proiecte, programe de implicare in social in care un deosebit rol sa il aiba femeia, nu e tot slujire?! Cred ca femeile au darurile lor si pacat ca nu sunt exploatate aceste daruri!! Asta e ca si cu talantii ingropati, doar ca de data aceasta sunt barbatii care ingroapa talantii acestor femei, limitand rolul lor doar la a vinde lumanari in biserica, la a face curatenie si mancare poate muncitorilor care picteaza sau repara biserica. Cati preoti au femei consilieri in parohie?!
Asta asa-i.
In cazut asta Biserica ORtodoxa ar putea sa invete de la protestanti cum sa le implice mai activ pe femei in viata bisericii si a societatii.
Fiind in America si traind printre protestanti am vazut o gramada de comitete, grupuri de actiune si grupuri de rugaciune de femei care se implicau in tot felul de activitati sociale si de caritate.

Dar pentru asta femeile trebuiesc impulsionate. Dupa doua mii de ani in care femeia trebuie sa adopte un rol pasiv in biserica, si in special sa taca, si sa se limiteze in a fi o mama buna si sotie supusa, e greu sa le convingi ca pot sa faca mai mult decat mancare si sa vanda lumanari.

Eh, cele mai multe comitete parohiale nu prea au femei, sau au, una doua acolo sa fie de samanta, dar fara mare influenta.
Reply With Quote