View Single Post
  #19  
Vechi 21.11.2007, 02:03:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Nici vorba diaconitele nu slujeau!!!Ele daca imi amintesc corect se ocupau de vaduve,de bolnavi,indeplineau un rol de asistent social.se ingrijeau de prescuri si alte trebusoare feminine....bineinteles ca nu purtau nici epitrahil si alte vesminte asemenea,erau un fel de slujitoare altfel decat diaconii barbati care ajuta efectiv preotul slujind alaturi de el.Hartford pentru ca barbatii se presupune ca sunt mai rationali,iar femeile mai sentimentale.....si sentimentalismele multe nu sunt bune
Urzicuta eu nu stiu daca diaconitele au slujit. Am in camera mea o icoana daruita de un parinte din Romania. In ea este o diaconita cu epitrahil si mai multi preoti sau sfinti nu stiu , acuma nu stiu daca ele au slujit si nici nu contrazic nimic.
Draga in occident biserica fara femei nu vad cum ar functiona. Aici femeile sint baza cu multe responsabilitati si slava Domnului vad ca si le duc la bun sfirsit cu succes.
Anual se fac festivaluri pentru a stringe bani sa funcitioneze biserica si tot odata aratam si noi cultura ,arta culinara ,costumele nationale romanesti si alte obiecte si eu cred ca e bine sa stie si altii cine sintem.
Femiele umar la umar cu barbatii muncesc din greu la festivaluri si la alte actiuni si au si servici.
E mare nevoie de femei in biserici,preotii din Romania ar trebuie sa le dea mai multa importanta.
Reply With Quote