View Single Post
  #17  
Vechi 19.02.2015, 01:09:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Sunt de acord cu ceea ce ați scris acum. Mulțumesc pentru recomandarea cărții...:) Am citit-o de mai multe ori, am și făcut trimitere la ea pe alte topicuri, în trecut, precum am recomandat și texte din materialele doctorului Avdeev; de asemenea am îndemnat spre două excepționale lucrări ale lui Larchet - "Terapeutica bolilor spirituale" și o altă lucrare, al cărei titlu exact îmi scapă acum dar în care sunt evidențiate și comentate critic, cu mare finețe, erorile lui Freud și mai ales ale lui Jung în ce privește unele aspecte ale credinței și în alte chestiuni cu relevanță teologică (e vorba mai exact despre "inconștientul spiritual" și teoriile abisale). În fine, am amintit și o lucrare remarcabilă scrisă de un preot ortodox american despre terapia de cuplu, așa cum e văzută prin erminia Bisericii - excelent îndrumar de consiliere pastorală a familiei.
Sunt așadar în asentimentul dvs. privind limitele psihologiei și diferența specifică pe care o aduce, inegalabil, terapia duhovnicească. Supărarea mea e doar atunci când psihologia e disprețuită total și chiar demonizată - dacă vreți să remarcați aceasta. Sunt în lume și chiar la noi în țară preoți sau teologi care au și pregătire de psihologi și de psihiatri, oameni care încearcă să folosească și instrumentarul psihologiei/psihoterapiei în sprijinul semenilor care solicită ajutor, în educație etc.
Acum sper că ne-am limpezit reciproc pozițiile, spre folosul fiecăruia și al tuturor celor care ne citesc opiniile. Îmi cer iertare pentru afirmațiile care vi s-au părut nepotrivite și care vă vor fi supărat.
Toate cele bune,
Doamne ajută!

Last edited by Ioan_Cezar; 19.02.2015 at 01:15:02.
Reply With Quote