View Single Post
  #18  
Vechi 19.02.2015, 03:00:50
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Poate că sunteți un exemplu de psiholog conștient de importanța acestui aspect și aveți o abordare din perspectivă creștin-ortodoxă față de pacienții dvs, însă psihologii cu o astfel de abordare sunt minoritari, iar cea mai mare parte dintre ei nu sunt interesați de învățătura Sfinților Părinți, ba unii consideră Biserica ca pe ceva de epocă medievală, înapoiat și de prisos.. O altă parte dintre ei, însă, sunt adepți ai tehnicilor din religiile și filozofiile orientale la care recurg adesea, chipurile, pentru a-și ajuta pacienții. Iată unde se poate ajunge când unii ajung să idolatrizeze rațiunea unor oameni fără Dumnezeu.

*

Consider ca nu trebuie sa dam la o parte nicio stiinta, pentru ca psihoterapeutii laici ajuta oarecum pe oameni sa ajunga la un oarecare echilibru, si mai ales pe oamenii care sunt atei si sunt in afara Bisericii, si chiar pe oamenii Bisericii care nu stiu sa foloseasca metoda de vindecare a Bisericii.
Cu îngăduința dumneavoastră pe care îmi imaginez că mi-ați fi acordat-o, am selectat două porțiuni distincte din textul pe care l-ați postat și v-aș ruga să îmi răspundeți la trei întrebări legate de aceste paragrafe:

1) Ce înseamnă pentru dumneavoastră ca un psiholog format în Universitatea București (sau în alt centru academic din România) să aibă o abordare creștin-ortodoxă față de pacienții săi? (cu mențiunea că psihologii nu au pacienți ci, în cazurile în care au o specializare în psihoterapie sau consiliere, ei au clienți) Concret, ce vă așteptați sau vă doriți ca un psiholog creștin să facă în cadrul unei ședințe de consiliere sau în cadrul unei dezbateri publice sau, ca în cazul meu, când se adresează publicului larg pe un forum ca acesta sau pe un alt forum. (Sper că în răspunsul dvs. veți opera din capul locului distincția cuvenită între psiholog creștin și teolog sau preot.)

2) Oare la ce fel de "oarecare echilibru" se referă Mitropolitul? Puteți face o precizare în câțiva termeni indubitabili? Dacă se poate și cu unul-două detalii din practica efectivă, care să ilustreze și să întărească abordarea conceptuală.

3) În ce sens spune Sfinția Sa că un psihoterapeut laic ar putea să ajute pe un om al Bisericii "care nu știe să folosească metoda de vindecare a Bisericii"? Vă rog, de asemenea, să precizați concret, în termeni de acțiuni efective folosite în consiliere și psihoterapie și să ilustrați cu un exemplu practic.

Vă mulțumesc,
Doamne ajută!

P.S. La toate aceste întrebări eu am dat deja o serie de răspunsuri în anii trecuți și recent, cu riscul asumat ca precizările mele să fie prilej de desconsiderare, neîncredere, etichetare ca ecumenist, necredincios, adept al New-Age, nebun, bețiv, porc, câine, pacient care nu se tratează, demon, impostor "verificat din surse sigure" și alte forme de respingere și ofensă. Evaluări care s-au și făcut public în privința mea, după cum presupun că deja cunoașteți. Am dat și numeroase exemple care să întărească afirmațiile teoretice, inclusiv din experiența personală atât ca psiholog cât și ca client și chiar ca fost pacient psihiatric ca urmare a gravei suferințe pe care am trăit-o de pe urma consumului de alcool. Acum vă rog să răspundeți dumneavoastră, spre folosul nostru și al tuturor forumiștilor întru clarificarea acestor raporturi și distincții dintre abordarea psihologică și duhovnicească a vieții oamenilor.

Last edited by Ioan_Cezar; 19.02.2015 at 03:18:52.
Reply With Quote