View Single Post
  #2073  
Vechi 07.07.2015, 00:35:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Este hindusa. In religia hindu, femeile isi picteaza mainile, doar degetele si partea superioara a palmei cu henna, vopsea naturala. Desenele sunt flori si spirale. In hinduism se poarta foarte multe podoabe din aur, inclusiv belciugele din nas, ca sa semene cat mai mult cu unul din multii zei ai lor, Khrisna.

In Londra , femeile hinduse care se pregatesc de o nunta isi vopsesc palmele si degetele. Le vezi peste tot, pe strada, multe poarta portul lor hindus, insa multe au renuntat la port insa mandala din frunte nu o sterg niciodata.
Insa la batranate, se intorc la portul traditional.
Ei considera ca religia lor este cea adevarata, si pentru ca ei cred in reincarnare, acesta este motivul pentru care rareori ajung la curatia sufleteasca, spunand ca au vreme in viata viitoare cand se vor reincarna. Foarte multi hindusi se drogheaza, folosirea opiumului pentru ei este ritual religios , spunand ca asa ajung la starile de nirvana.

Asa o fi in schimb eu am vorbit pe aici cu musulmane care tot asa isi vopsesc miinile chiar si la unele sarbatori ale lor.
Cam rataciti si unii si altii.
Domnul le stie pe toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote