View Single Post
  #10  
Vechi 29.11.2022, 00:47:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Toata lumea condamna imoralitatea Qatar-ului de a impune credinta lor religioasa...

Nu am urmărit toate scandalurile, despre qatar citisem demult că furnizase sprijin concret pt destabilizarea Siriei:

Qatar bankrolls Syrian revolt with cash and arms
http://ig-legacy.ft.com/content/86e3...#axzz7lyec5YgK

The gas-rich state of Qatar has spent as much as $3bn over the past two years supporting the rebellion in Syria, far exceeding any other government, but is now being nudged aside by Saudi Arabia as the prime source of arms to rebels.

Deci ei se ocupă cu așa ceva, împotriva unei țări care are tot Coranul ca și carte religioasă, atât sirienii cât și qatarezii sunt majoritar suniți (nu e nici măcar conflictul sheiți și suniți din sânul lumii musulmane), și ei o ard principiali și că e religia păcii.

Dacă tot globul se închina la Coran, tot găseau motive de dispută religioasă, diferende de interpretări ca să facă războaie, să fure femeile(virginele), aurul, resurse, tot, sunt niște acaparatori prin definiție, religia e doar un pretext care susține înfruptarea din avutul aproapelui.

Ce e mai șocant în qatar e spitalul pt șoimi, incredibil așa ceva, când oamenii erau sclăviți să ridice stadioane și unii mureau aceștia își îngrijesc vrăbiile de companie în condiții de hotel de 5 stele:

https://www.gsp.ro/international/cam...mi-680926.html

CORESPONDENȚĂ DIN QATAR Spitalul de Șoimi din Doha arată mai bine decât spitalele de oameni din România! » Reportaj spectaculos de la trimișii speciali GSP la Mondial


Șoimul e privit ca și ceva sacru, deși Biblia cand numește chip cioplit se referă și la orice vietate.

Ieșirea cap20. versetele 5-6.
Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!

Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam,



Nu e mare diferență între ei și păgânii din India care divinizează vaci, maimuțe, șobolani elefanți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote