Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #263  
Vechi 25.08.2008, 08:43:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Evanghelia duminicii a X-a dupa Rusalii (Vindecarea lunaticului)

Matei 17, 14-23

14. si mergand ei spre multime, s-a apropiat de El un om, cazandu-I in genunchi,

15. si zicand: Doamne, miluieste pe fiul meu ca este lunatic si patimeste rau, caci adesea cade in foc si adesea in apa.

16. si l-am dus la ucenicii Tai si n-au putut sa-l vindece.

17. Iar Iisus, raspunzand, a zis: O, neam necredincios si indaratnic, pana cand voi fi cu voi? Pana cand va voi suferi pe voi? Aduceti-l aici la Mine.

18. si Iisus l-a certat si demonul a iesit din el si copilul s-a vindecat din ceasul acela.

19. Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut sa-l scoatem?

20. Iar Iisus le-a raspuns: Pentru putina voastra credinta. Caci adevarat graiesc voua: Daca veti avea credinta in voi cat un graunte de mustar, veti zice muntelui acestuia: Muta-te de aici dincolo, si se va muta; si nimic nu va fi voua cu neputinta.

21. Dar acest neam de demoni nu iese decat numai cu rugaciune si cu post.

22. Pe cand strabateau Galileea, Iisus le-a spus: Fiul Omului va sa fie dat in mainile oamenilor.

23. si-L vor omori, dar a treia zi va invia. si ei s-au intristat foarte!
noua ne-a zis frumos despre cum parintzii trebuie sa aiba grija de copii nu numai pentru a-shi asigura traiul de maine shi atat ci sa traisca in randuiala shi credintza creshtina...


Dar eu asha ma gandeam la mine, care am un copil pe dinlauntrul omului interior, un copil ce-shi imagineaza multe, shi plasmuieshte multe jocuri shi aventuri, un copil plin de idei shi de gLume, un copil nastrushnic shi jucaush, nu cumva pe acste l-am uitat? Caci orice om trecut de varsta copilarie, orice parinte pastreaza in el pe acest copil de care nu s-a ocupat cum se ocupa de copilul sau. Pe acesta il duce la film, la bar, la distractzii, la chefuri, la certuri shi scandale, la meci shi la shtrand, la bordel shi tzigara, la betzie shi plimbari prin gLume, peste tot il duce shi-l adapa cu tot felul de spurcaciuni shi nu-i pasa ce ajunge, doar ca la un momentdat incepe sa se mire, ca de ce eise lunatic shi cade in apa shi in foc asha ca un zombi ce se uita dupa fata sodomei shi gomorei... Din copilul interior ce se ocupa cu naluciferizarile necredintzei din asta care este una cu noi, din copilul ce inca mai suntem cum scoatem oare duhul rau, tot cu rugaciune shi cu post? Caci daca il dam in mana oamenilor rai shi necredincioshi... :(

:):dontgetit::satisfied:
Reply With Quote