View Single Post
  #2  
Vechi 06.01.2010, 00:22:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Bun venit pe forum
Inteleg din cautarile tale,ca in prezent accepti dpdv logic posibilitatea de a fi adevarata a oricarei religii. Si peste toate acestea un Dumnezeu 'omniscient' ,care cumva ingaduie aceste religii,fara a fi deplin in nici una.
Dar totusi,intrand intr-un dialog cu niste ortodoxi,te-ai informat dinainte,si stii ca exista o excludere de la viata a tuturor ce nu indeplinesc si refuza atat pe Hristos ca Dumnezeu,dar si Tainele prin care El se poate dobandi.Si intradevar ai gasit o problema de 'granita' .Ii omoitem deci pe cei care il stiu si sunt impotriva crestinismului,dar ce se intampla cu cei care efectiv nu stiu despre crestinism ?
Nu iti voi da raspunsul standard ,si anume ca toti vor afla de Domnul ,sau ca cei ce nu vor afla vor fi judecati dupa 'legea' lor,adica dupa omenia din sufletul lor. Pentru ca in continuare ai putea zice ca si celalalte religii pot spune acelasi lucru
Iti voi da doar un singur argument ,pentru care zic eu ,ca doar crestinismul e adevarat si nu ceilalti . -Bineinteles si aici vei zice ca fiecare poate zice la fel- Crestinismul e singura religie care nu crede nici intr-un om,Budda,Mahomed etc si nici intr-un zeu abstract Yng,Zeus etc
Ea crede si intr-un Om anume Iisus Hristos,dar si intr-un Dumnezeu,anume tot Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu
Deci ea crede chiar in acel Dumnezeu unic de care vorbesti,si care nu poate fi indiferent fata de aceasta religie crestina,pentru ca El insusi a adus-o pe pamant,si a varsat sangele Sau pt ea.
Doar El va putea astfel sa stranga toti oamenii la un loc,arborigeni etc,care nu stiu de El acum ,pentru ca doar El cunoaste cel mai bine omul.
Reply With Quote