View Single Post
  #27  
Vechi 23.01.2010, 20:48:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Sunt 500 de milioane de ortodoxi.Daca ar mai exista fie si un singur ne-ortodox,lui Dumnezeu i-ar pasa si de acela.Dumnezeu are grija de fiecare pasare din cer cand cade,d'apai de un om intreg,facut dupa chipul Sau. Dar nu exista unul, ci 5 miliarde de oameni ,pe acest pamant,care nu sunt ortodoxi .
Dumnezeu il iubeste pe fiecare din ei,asa cum ne iubeste pe noi,care suntem mostenirea Sa.
Nu e nici un merit ca eu m-am nascut in Romania ortodoxa,iar altul in Asia.Sau daca eu m-as fi nascut in Asia,de unde stiu ca in conditiile de acolo,as fi aflat macar de existenta lui Dumnezeu?
Deci cine ii condamna pe acei multi,se condamna pe sine,caci in locul acelora,ar fi la fel ca ei.
Si la fel trebuie intelesi cei ce s-au nascut in regiunile catolice,protestante,musulmane etc.
Noi nu avem nici o dovada ca Dumnezeul unic nu poate fi cum vrea El,pentru fiecare popor in parte.
Un singur lucru stim sigur.Ca acel Dumnezu unic pentru toti ,s-a aratat o singura data . Si ca singura cale sigura spre Dumnezeu,este acea aratare si jertfa a Fiului sau,pentru restaurarea omului .
Restul de religii sunt cu treaba lor.In cele din urma,spre sfarsit,Hristos va fi cunoscut de toti,si toti se vor intoarce la El.
Pina atunci ,nu putem decat sa ii respectam pe ceilalti,ca unii cu care Dumnezeu are planul Sau,si sa fim si mai raspunzatori de sansa noastra,de a trai intr-o tara ortodoxa.
Rolul ortodoxiei este de a fi lumina lumii! Asa cum drojdia dospeste toata painea,asa trebuie sa fie si Ortodoxia
Reply With Quote