Subiect: Ajutor Urgent
View Single Post
  #20  
Vechi 28.09.2010, 18:53:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
asta este arma noastra si paradoxal voctoria,lupta noastra, sa ne recunoastem invinsi, linsati, defintiv de pacat! "eu nu ma voi mantui" cum spune avva Pimen cel Mare sau "unde va fi aruncat Satana voi fi aruncat si eu" si celelate, multe, multe, asemenea.. asta este tinerea mintii in iad.. Sf Siluan spune asa" ca de cate ori ii vine o ispita degraba se arunca singur in flacarile iadului si zice peste putin timp voi muri si voi fi aruncat in intunericul iadului un de voi arde vesnic si voi zice unde esti Tu LUmina mea? " ce e drept putini parinti mai stiu asta astazi din pacate si ii numeri pe degete.. Parintele Rafail Noica si Maica Siluana.. eu pe altii astazi, nu am mai aflat care sa stie asta.. este cea mai placuta Duhului Sfant aceasta "metoda" care imediat curata mintea si inima.. fuga mintii in iad.. in egipt.. sa se recunoasca invinsa de pacat ,sa nu mai lupte, dar nici sa-l savarseasca atentie, asta e ceallta extrema! sa zici" ce altceva decat aceasta patima sa ma hartuiasca sa mi se intample? caci inima mea insasi o doreste! oh, amar mie.." si nu-i stai impotriva!
Da, sa te vezi pacatos, facand binele si nepacatuind... asa da! Era important de a adauga lipsa pacatului. Dar oare asta nu inseamna de fapt ca omul s-a luptat cu pacatul si l-a invins, cu ajutorul lui Dumnezeu , evident? Altfel cum sa nu mai pacatuiasca? Ce-i drept, exista intotdeauna riscul de a pacatui, dar Duhul Sfant opreste sagetile pe care diavolul le indreapta impotriva celor care s-au luptat eroic cu pacatul. De aceea nu as exclude lupta cu pacatul nici macar formal. Sa tinem insa mintea in iad, sa fim smeriti, caci altfel mandria ne poate aduce cu adevarat iadul.
Reply With Quote