Subiect: Intrebare
View Single Post
  #10  
Vechi 28.09.2010, 23:03:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
E voie sa ne rugam oriunde oricand si in orice ipostaza?
În urmă cu mulți ani, se spune că pe străzile Romei s-au întâlnit doi călugări. Fratele Iacopo și fratele Luigi. Fuseseră prieteni buni, dar nu se mai văzuseră de mulți ani. Împreună făcuseră noviciatul, împreună primiseră tonsura și depuseseră voturile vieții consacrate. Bucuroși nevoie mare că se revăd după atâția ani, hotărăsc să meargă împreună la Vespere (Vecernie), să depene amintiri și să își facă împreună rugăciunea de seară. Zis și făcut, se face seară. Merg ei în chilia fratelui Iacopo, se așează în genunchi și încep să se roage. În mijlocul rugăciunii, fratele Luigi scoate tacticos din desagă o țigară și se apucă să fumeze. Fr Iacopo face ochii cât cepele și, nevenindu-i să creadă ce vede, îl întreabă: "ce faci, frate ? Fumezi ?? În timpul rugăciunii ???" "Desigur, mi-a dat voie chiar Sanctitatea Sa !" "Poftim ? Ce spui ?? Eu eram un fumător înrăit, dar mie mi-a zis categoric să nu mai fumez". "Depinde" spuse Luigi. "Depinde de ce ? De ce poate să depindă ??". "Depinde cum l-ai întrebat și cum ai pus problema. Dacă îmi vei spune cum ai procedat, poate că am să îți pot spune mai multe".

Și săracul frate Iacopo a mărturisit cum procedase. "Într-o zi, eram de serviciu la bucătăria Palatului Apostolic, pe când Sfântul Părinte era în mijlocul unei agape frățești cu mai mulți cardinali. Măcinat de faptul că nu mă puteam nici cum lăsa de fumat, acest lucru întrerupându-mă în orele de rugăciune, am intrat și l-am întrebat: "Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Spune, fiule !" "Sanctitate, nedumerirea mea e următoarea: când îmi fac rugăciunea, pot să îmi aprind o țigară ?" "Cuuuum ? Adică să fumezi în timp ce te rogi ?? Blasfemie !!!". "Am plecat la timp" încheie Fr Iacopo amintirea. "Tocmai își căuta cârja papală să mă altoiască".

"Mda, bănuiam eu ceva de genul ăsta" răspunse Fr Luigi. "Cu mine a fost altfel. Participam la un seminar despre rugăciune împreună cu mulți frați. Cuvântul de închidere l-a avut Sanctitatea Sa, despre importanța desei rugăciuni. Ideea era că orice prilej este potrivit ca să ne rugăm. Atunci m-am ridicat și am spus: Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Îndrăznește, fiule !" m-a încurajat. "Sanctitate, dacă orice prilej este bun pentru rugăciune, întrebarea mea este următoarea: pot îndrăzni să mă rog lui Dumnezeu în timp ce fumez?" "Desigur, fiule, orice prilej este potrivit pentru rugăciune. Chiar și când fumezi". Aceste cuvinte au fost spuse în auzul unei săli pline de frați.

Prin urmare, frate Marius, oricând e bine să ne rugăm. Chiar și când mergem spre școală, chiar și când fumăm.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote