Subiect: Nebunie
View Single Post
  #29  
Vechi 25.08.2015, 20:15:06
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Noi romanii suntem priceputi la toate, in toate ne bagam cu sfaturi si judecati; suntem medici, mecanici, arhitecti, politicieni, parinti exceptionali, psihologi, etc. in locurile altora suntem excelenti, doar in propriile profesii si in propria viata nu ne prea descurcam.
Te-ai pus vreodata in locul unui medic incercand sa vezi lucrurile din unghiul lui? Ai tu idee cum e sa lucrezi cu "viata", cu lipsa de comunicare a pacientilor, cu zeci de oameni suferinzi intr-o zi? Toti pacientii suferinzi si apartinatorii lor sunt nerabdatori, speriati, au senzatia ca ei sunt in cazurile cele mai grave si urgente. De aici si dezamagirea.
Oricum, mi se pare jignitor sa generalizezi asa.
Iar la terapie intensiva nu stiu cine si unde te lasa sa stai cateva zile daca nu esti pacient. Accesul e restrictionat.
V-am mai citit postarile de-a lungul timpului si cred ca sunteti o persoana de treaba.Asa ca nu o sa ma supar pentru ce ati spus, desi a sunat un pic rautacios la un moment dat.Probabil sunteti cadru medical si e normal sa reactionati asa.

Am pierdut pe cineva drag, pentru ca un medic incompetent a confundat un infarct cu o indigestie puternica.Desi avea semnele de infarct ca la carte.Asta e doar un exemplu.Era sa o patesc cu copilul meu, tot din pricina unui medic, la fel de priceput.Si as putea sa continui lista.Cu tratament dat copilului, neadecvat pentru varsta lui, pe care din cauza ca mi l-a vomat in continuu am ajuns la alt medic, care s-a crucit cand a vazut medicamentele.Cu antibiotic puternic dat copilului, fara ca macar sa puna mana pe el, sa il controleze.A fost suficient sa ii spun ca ii curgea ureche.Bafta noastra ca am ajuns dupa aia si la O.R.L. , unde mi s-a spus ca nu cumva sa ii dau antibiotic, pentru ca are doar o eczema.Vedeti diferenta?Un medic bun se intereseaza, controleaza, face teste, analize etc.Unul nepasator te expediaza repede, fara sa isi dea macar minimul de interes.Imi mentin parerea: daca e sa ajung la medic(mai ales cu copilul), va spun din toata inima- imi e frica.Asta e realitatea, fie ca va place, fie ca nu.Am fost in afara tarii cativa ani.Nici nu se compara felul in care esti tratat, sfatuit, verificat, in care pretuita viata omului. Nu cunosc cauza, dar asta e realitatea.Si da, am stat la Terapie Intensiva cateva zile, aproape toata ziua, ba chiar si noaptea.Credeti ca mint?De ce as face -o?

Repet, sunt si medici care isi iubesc profesia si sunt cei mai buni, tot respectul!Dar raportat la total, sunt putini.Medicina s-a transformat intr-o afacere, ca toata lumea in care traim, de fapt.Da, au si ei greutatile lor,intra-devar.Fiecare profesie are, fiecare om din lumea asta.Asta e, nu are rost sa dam vina unii pe altii.Dar vazand mizeria din spitale, dezumanizarea la care se ajunge, uneori(cam de multe ori), sper din toata inima sa nu mai calcam prea curand pe acolo, nici eu, nici vreunul dintre ai mei.

Last edited by alex190; 25.08.2015 at 20:56:16.
Reply With Quote