View Single Post
  #6  
Vechi 09.08.2012, 22:46:47
valahu94 valahu94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
O Liturghie completa, fara lalaieli tipice psalticii sau coralei tine cam/aproape/in jur o ora. In general Liturghiile tin cam 1:30-1:45 min, cu tot cu sus-numitele cantari rare si eventual predica; impartasirea preotului/credinciosilor. Depinde de obiceiul preotului; cantaretilor, parohiei respective. Liturghia se poate canta mai rar sau mai repede. De obicei se poate pierde sau recupera timp la raspunsurile pentru ectenii sau la rugaciunea Heruvicului.
In Postul Adormirii Maicii Domnului, sunt parohii unde in loc de Antiofonul III (fericirile) se canta imnul Aparatoare Doamna, in cinstea Maicii Domnului.
Este important la ce ora a inceput liturghia, pentru a se da o parere buna. Daca ea a inceput la/sau in jur de 9, se poate termina fara probleme la 10:20 - 10:30
Asadar depinde. Cred ca ai auzit pareri total neavizate.
Ar fi bine ca preotul respectiv sa explice comunitatii de ce slujba se termina asa devreme.
Utrenia incepe la 8:00 si tine pana la 9:20, iar Sfanta Liturghie tine pana pe la 10:20. Am inteles ca la acea parohie parintele a hotarat sa se inceapa direct cu Apostolul (ceea ce inseamna ca se sare peste iesirea cu Sfanta Evanghelie), dar ma voi documenta mai bine dupa duminica aceasta. In orice caz, un prieten de la acea parohie a hotarat azi sa isi schimbe duhovnicul (care era respectivul parinte) dupa aceasta experienta ... El mi-a zis ca parintele ar putea fi chiar caterisit pentru trunchierea slujbei. Deci se observa clar consecintele unei decizii atat de radicale precum scurtarea Sfintei Liturghii. Dumnezeu sa-i dea gandul cel bun acelui parinte precum si luminarea cugetului si a sufletului.

Astept in continuare raspunsuri si fiti binecuvantati toti cei care ati lasat un mesaj si cei care veti mai lasa. Doamne ajuta!
Reply With Quote