View Single Post
  #5  
Vechi 23.09.2017, 06:46:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nene, eu n-am nimic cu doctorul, desi evident a facut o alegere proasta, poate chiar dintr-o patima/slabiciune, a dus-o frumos.
Cat despre femeie, daca e reala si daca nu s-a pocait pana a murit, sfintenia barbatului nu o ajuta cu nimic. Impactul asupra copiilor nu se sterge cu buretele.
Ce mi se pare insa aberant si am explicat de ce e partea cu 'casnicia nu moare' ca si cand pentru casnicie e de ajuns in om si sentimentele lui, frustrarile copiilor sunt chiar un detaliu minor.
Poate e o eroare de traducere, dar nu cred.

Si BTW, mi se pare ca lozinca cu 'sfintirea indirecta' clar pica aici, femeia a avut 20 ani la dispozitie sa se contamineze cu sfintenia sotului si uite ca n-a reusit ci a picat si mai jos.

Si cine isi inchipuie ca pana atunci ar fi fost o mama si sotie perfecta si deodata s-a rupt firul, nu cunoaste natura umana.
O femeie care intelege iubirea astfel, e o pacoste.
E aberant sa crezi ca 20 ani a fost usa de biserica, cand s-a despartit deja avea o alta relatie care cine stie de cat timp dura pe ascuns si la o astfel de femeie nu e exclus ca si inainte sa fi avut altele, oare dupa cati ani s-a plictisit de casatorie?

Sigur, el fiind plecat poate mai mult pe la servici (nu te imbogatesti din 2-3 pacienti pe zi) dandu-i destui bani si libertate pentru a-si satisface instinctele, sub aparenta unei casnicii functionale, lucrurile au mers binisor o vreme. Probabil pana ea s-a prins ca.nu e musai sa simuleze dragostea pentru suport financiar, divortand poate avea la.partaj suficient din aia 20 ani de munca ai sotului plus un gigolo tanar fara sa se (mai) ascunda - da-o incolo de decenta, important e ca uite, nu il mai minte.
Dar copiii, oare cata atentie, afectiune, educatie or fi primit in timpul asta din partea mamei si cu absenta tatalui?

Sigur, putem sa invinovatim si sotul, a muncit prea mult, din pasiune sau pentru bani sau amandoua - ce conteaza, nu i-a acordat femeii suficienta atentie, timpul petrecut la servici a facut-o legitim geloasa ca asa e.natura femina, cum se abera alt parintel pe undeva si i-a ucis iubirea nevinovata care de fapt o avea..

Eu din limitata experienta, pot sa zic: mama buna dar sotie groaznica, e o aberatie. Sotie buna dar c..a, la fel.

Astfel de combinatii nu exista in realitate - doar in reviste pentru femei, articole scrise din imaginatie pentru umplut rubrica 'scrisori de la.cititoare' asa cum probabil e si povestea asta.

O femeie care nu e miscata sufleteste de calitatile umane a omului de langa ea si nu are nici vericalitatea morala de a-si tine promisiunile facute la casatorie, poftele de carnita frageda fiind mai puternice e clar ca a fost mereu o pacoste.
Ca desi la barbati, prin asezarea instinctelor, mai poti intelege ceva gen, mai ales ca desi inseala mai rar parasesc, la femeie este chiar impotriva naturii sale care trebuie sa fie profund corupta ca sa ajunga pana acolo incat sexul sa o faca sa.abandoneze familia, copiii in special.

Si in povestea asta - e recunoscuta o ordine naturala a lucrurilor, nu isi ia nici un barbat femei cu 10 ani mai in varsta si mai ales cu o varsta la care e indoielnic sa mai aiba copii decat pentru bani. Ba si aici e o pudoare, ca nici banii singuri n-ar fi fost un argument, daca nu ramanea 'FOARTE frumoasa' (sau ca sa nu dea si altora cu soti bogati si naivi idei?)

Nu ca astfel de lucruri nu se intampla, dar nu au nici pe departe aura care incearca sa li se dea, ca sa nu mai zic ca pot fi intelese si f. gresit..impingand spre relatii profund morbide sub pretextul dragostei care de fapt e o dependenta - materiala, sentimentala, sexuala, sociala etc.

Sotul ala trebuia.sa-si dea.seama din timp ca nevasta e in balarii, sa o duca la preot, pshilog, hell - daca vroia sa mearga cu ea tot asa trebuia sa se asigure ca nu se alege cu cine stie ce la divort si ii taia 90% din avant si sanse la amant -10ani, ca si pentru un gigolo, care ar trece pe nonprofit oricat de frumoasa ar fi ramas la 40+, nu e greu sa alegi intre o saraca de 20+ si una de 40+ .
Cred ca se poate spune ca indulgenta cu care a lasat-o sa dispuna de bani i-a facilitat caderea.

Dar in loc sa faca CEVA a preferat sa ignore si sa se hraneasca cu iluzii pana cand treaba a devenit fara intoarcere.

Cine e de alta parere, poate sa vina cu exemple concrete.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.09.2017 at 18:45:09.
Reply With Quote