View Single Post
  #3  
Vechi 04.09.2016, 23:40:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu stiu sa fie vreun canon al imnului intalnirii tinerilor ortodocsi din Europa, dar poate tu esti mai bine documentata.
Nu sunt neaparat mai bine documentat, ortodoxia are o anumita imnografie si iconografie din care nu poate iesi, mai ales in actiuni care-i poarta insemnele.

Intrebarea are sens pentru ca nu se vorbeste nimic in cantecele respective despre Maica Domnului, Sfinti, se repeta insa cu o frecventa cuvinte gen <<deschide-ti inima>>, <<ridica privirea>> <<iubirea>> deci in linii mari laitmotive ale compozitiilor neoprotestante, un fel de muzica pop neoprotestanta.

Macar primul imn de la Cluj, specifica pe final de tot intalnirea tinerilor crestini ortodocsi.

Daca am fi la un blind audition fara nicio informatie si afis, cred ca multi ar avea impresia dupa piesa din 2016 ca e o intalnire ecumenist-protestanta sau, un cantec neoprotestant, nu una a tinerilor ortodocsi, din moment ce nu are indici de apartenenta confesionala.

Ideea e ca daca tot se copiaza pana si forma unor intruniri de tip Consiliul Mondial Bisericesc, de ce mai poarta stanta de Ortodox si spre ce directii se vrea a se duce tineretul ortodox?

Citat:
Oricum nu era cazul sa deschizi doua subiecte pentru aceeasi problema.
Threadul de aici problematizeaza mai mult despre duhul melodiilor, pe cand cel de la generalitati este despre obiectivele acestor intruniri.

De cand e Romania si in speta B.O.R. miezul si epicentrul in ceva, mai ales la nivel european sau global ca mie imi scapa ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote