View Single Post
  #5  
Vechi 03.05.2017, 17:03:36
Badea R
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Drama neștiută din familia Macron. Cum au încercat părinții tânărului candidat să-l despartă de “bătrâna” Brigitte Trogneux

Deși este prezentată de presă ca o inedită și frumoasă poveste de dragoste, relația lui Emmanuel Macron, 39 de ani, cu mult mai vârstnica sa partneră de viață, Brigitte Trogneux, este în continuare motiv de profundă mâhnire în familia favoritului la funcția supremă în statul francez. Se spune că Macron încă se străduiește să le demonstreze părinților săi că s-au înșelat atunci când au respins-o categoric pe aleasa inimii sale, profesoara de artă dramatică mai mare decât el cu două decenii și jumătate.

Dezvăluiri incendiare despre certurile și temerile produse de Brigitte, acum în vârstă de 64 de ani, în familia Macron au fost adus la lumină de fostul profesor de engleză Christian Monjou, care cunoaște bine ambele părți implicate.

Într-un interviu acordat pentru Daily Mail, profesorul Monjou a povestit că, fascinat și bulversat de spectaculoasa profesoară Trogneux, adolescentul Emmanuel Macron a fost exilat, cu inima sfâșiată, la Paris de părinții săi scandalizați de pasiunea bolnăvicioasă pe care o dezvoltase tânărul de doar 17 ani pentru doamna căsătorită și cu trei copii. “Stai departe de copilul meu până împlinește 18 ani”, i-ar fi spus domnul Macron viitoarei sale nurori.

“A vrut să le demonstreze cu orice chip părinților săi că nu a greșit îndrăgostindu-se de profesoara sa. Și ulterior a vrut să-i arate celei devenite între timp soția sa că a făcut alegerea corectă în momentul în care și-a dat întreaga viață peste cap pentru a fi cu el”, a mai povestit fostul profesor al lui Macron.

Un jurnalist din Amiens, apropiat de familia Trogneux, a povestit la rândul lui pentru Daily Mail că relația celor doi a provocat un imens scandal în localitate, în urmă cu două decenii. “Chiar dacă în Franța oamenii sunt destul de deschiși la minte în ce privește iubire și sexul, nu era o situație des întâlnită. Ea era măritată și avea trei copii iar el îi era elev. Cred că vă cam imaginați ce au gândit ceilalți părinți despre această poveste”, a declarat jurnalistul Benoit Delespierre.

“Știam că sunt în relații apropiate. Relația lor s-a înfiripat și a evoluat chiar sub ochii noștri, dar ne-am imaginat că este vorba despre o iubire planotică”, și-a amintit și Antoine Joannes, fost coleg de clasă de-al lui Macron.

Brigitte ”Bibi” este cea mai mică dintre cei șase copii ai familiei Trogneux, unul din pilonii comunității din Amiens, nordul Franței, producători renumiți de ciocolată fină și biscuiți macarons.

Dar, spre deosebire de soții Macron, membrii familiei Trogneux au susținut relația mai puțin obișnuită a lui Emmanuel cu Brigitte. “Frații și surorile mele au fost alături de mine”, i-a mărturisit Brigitte autoarei Anne Fulda al cărei volum “Emmanuel Macron: un tânăr perfect” a fost publicat chiar în cursul lunii ăsteia.

Doamna Macron a refuzat însă să dezvăluie data la care amorul lor s-a mutat de pe băncile școlii în dormitor, precizând că este “secretul nostru”. “Nimeni nu va ști vreodată momentul în care povestea nostră a devenit una de dragoste. Ne aparține doar nouă. Este secretul nostru”, a precizat Brigitte.

Cei doi s-au căsătorit în 2007, iar Brigitte îi este alături în apriga campanie prezidențială.

”Nu o ascund”, a spus Macron pentru un canal de televiziune francez. ”Este parte din viața mea, așa cum a fost mereu”.

” Îi datorez foarte multe, pentru că ea m-a făcut ceea ce sunt acum. Dacă voi fi ales - pardon, cand vom fi aleși - ea o să fie acolo lângă mine”, a declarat Emmanuel Macron, în cadrul unui discurs de luna trecută.

Candidatul de centru, Emmanuel Macron, a obținut 23,75% din voturi în primul tur al scrutinului prezidențial din Franța, fiind urmat de reprezentanta extremei drepte, Marine Le Pen, care a primit 21,53 %, conform rezultatelor finale comunicat de Ministerul francez de Interne, potrivit Reuters.

"Vreau să fiu președintele patrioților împotriva amenințări reprezentate de naționaliști", a declarat Macron în seara alegerilor.

"Într-un singur an am schimbat fața politicii franceze", a mai declarat politicianul în discursul susținut în fața membrilor organizației civice În Mișcare! En marche!, liberal-socială), care a fost fondat în urmă cu doar un an.

Macron a mai promis că va fi "vocea speranței" pentru Franța și Europa.

http://www.evz.ro/drama-nestiuta-din...ia-macron.html
Reply With Quote