View Single Post
  #1  
Vechi 26.09.2017, 12:41:27
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit Pot avea probleme sau nu?

Mi-a luat mult sa ma decid daca postez sau nu, va rog sa nu ma judecati. Intentia mea este strict de a-mi lamuri o teama, atat.
Sunt membra Ascor in orasul meu. Cu aceasta ocazie am cunoscut o batrana care a fost mutata de la azil la un centru de primire de urgenta. Aici nu avea voie sa stea mai mult de o perioada de timp determinata, urmand ca apoi sa fie mutata la alt azil de care apartinea. Ideea este ca pana sa fie mutata doamna avea nr meu de telefon, i-l dadusem ca in caz ca are nevoie de ceva sa ma contacteze. Ei bine, ma contactase cand s-a mutat de la azil la centru si m-a rugat sa o vizitez si sa ii duc cate ceva. Am fost de multe ori acolo, iar in timp, directoarea hotarase sa o mute la acel azil. Batrana a tot refuzat si a ales un regim de la centru in care doar are voie sa doarma acolo, fara a primi medicatie( informatiile le am de la ea si o colega de-a ei, nu sunt din surse importante). Ideea e ca de fiecare data cand mergeam acolo mi se cerea buletinul, astfel incat cei de acolo au datele mele. Fara a-l oferi, nu aveam voie sa intru. La un moment dat, directoarea ma rugase sa intervin si sa incerc sa o conving sa se mute, dar nu am avut succes pentru ca doamna nu vrea sa stea decat in chirie, ceea ce ar fi imposibil pt ca nu se mai poate ingriji in limite normale si nici nu si-ar permite financiar. Acum pt ca am fost plecata din oras, am intrerupt activitatea, dar batrana ma roaga sa revin acolo. Nu pot doar sa ii las un pachet prin altcineva si sa plec pt ca vrea sa ma vada personal, se simte singura. Ideea e ca nu am mai vazut pe nimeni sa vina acolo in vizita la cineva, in afara de mine.
Intrebarea mea este: in caz ca va muri batrana, cei de acolo avand datele mele din buletin, pot avea ceva probleme sau sa ma contacteze acasa? Le-am zis clar ca nu sunt ruda cu ea. Nu vreau sa fiu contactata acasa sau sa suport ceva consecinte sau cheltuieli. Cum e etic sa procedez? Nu as vrea sa o las singura, dar nici sa fiu trasa la raspundere apoi. La duhovnic nu pot ajunge pana in decembrie, iar cu prietenii nu vreau sa discut pt ca prefer sa nu se stie ce fac.
Reply With Quote