View Single Post
  #68  
Vechi 17.11.2019, 13:09:37
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Ajutorul primit de la Sfantul Efrem

Pe mine si pe familia mea Sfantul Efrem ne-a ajutat salvandu-l pe tata dintr-o boala crunta, care-i mai ingaduia doua luni de viata. In luna martie anul acesta l-am internat pe tata in spital deoarece se simtea rau. Diagnosticul primit a fost : pancreatita. La aflarea vestii , am fost socati. Eu am avut o sora care acum 7 ani a murit pe loc in urma unei crize de pancreatita. Nu stiam incotro sa o luam, ce sa facem , cum sa il salvam pe tata , cu atat mai mult cu cat ni s-a dat un interval de timp de 6 saptamani pentru a interveni chirurgical. De la Spitalul Judetean Piatra Neamt ni s-a spus ca operatia nu poate fi efectuata deoarece nu au instrumentar si aparatura necesara efectuarii ei deoarece este o operatie complicata si sa incercam la un alt spital. In acea seara cand am aflat vestea, eu si mama ne-am asezat pe un scaun pe holul spitalului ingrozite deoarece nu cunosteam nici un medic care ne-ar fi putut ajuta. Dar Dumnezeu este atat de mare ! Mamei i-a venit in minte sa il intrebe pe medicul care l-a tinut pe tata sub observatie la ce medic am putea merge pentru operatie. Iar atunci el a spus : "doctorul Bud de la Spitalul Judetean din Targu Mures". Nu aveam nici un numar de contact pentru a lua legatura cu el dar Bunul Dumnezeu a ingaduit ca sotul meu sa reuseasca sa obtina numarul lui de telefon prin intermediul unui verisor de al lui care il cunostea personal pe medic. Sotul meu a incercat sa il sune pe domnul doctor Bud dar acestea nu raspundea. Zilele treceau iar tata era palid, slabit si fara speranta. Noi pe langa el si mai slabiti dar sufleteste. Intr-o zi mergand spre casa de la serviciu am inceput sa ma rog la Sfantul Efrem ca sa ne ajute sa luam legatura cu medicul . Cand am ajuns aproape de casa sotul meu m-a sunat si mi-a spus ca a reusit sa vorbeasca cu medicul si ca peste o saptamana (in Duminica Floriilor ) tata este asteptat la Targu Mures pentru control. Mi-au dat lacrimile pe loc . Nu stiam cum sa reactionez, ce sa zic, ce sa fac. Am vorbit cu parintii mei, l-am pregatit pe tata, iar in Duminica Floriilor ne-am prezentat la medic. Ajunsi acolo dupa o zi de controale, analize, tomografe , l-am internat pe tata. In Joia Mare l-am adus acasa , sub tratament, cu precizarea medicului de al interna din nou imediat dupa Paste. Dupa Paste l-am internat, iar de Izvorul Tamaduirii tata a fost operat, operatie care a durat cateva ore bune. Dupa operatie, mama a mers sa vorbeasca cu medicul. Acesta vazand-o pe mama i-a spus asa : " Este grav, foarte grav. Eu am curatat tot ceea ce a fost putred. Doar 10 % din oamenii care au aceasta boala traiesc. Eu am facut tot ce am putut, mai sus de mine este Dumnezeu. Sa ne rugam. Daca trece de noaptea aceasta si nu face febra sunt sperante sa se faca bine." Tin sa mentionez faptul ca in zilele premergatoare operatiei m-am rugat Sfantului Efrem si Maicii Domnului cu toata puterea mea. Plangeam si in gand citeam Acatistul Sfantului Efrem rugandu-l sau mai exact strigandu-i sa poarte el mana doctorului prin locurile unde exista infectia. Ma rugam la Maica Domnului sa il ocroteasca cu Acoperamantul ei pe tata si sa ii dea putere sa reziste operatiei. Noaptea a trecut, a doua zi sosise iar mama cu sufletul la gura era din nou pe holurile spitalului cu speranta ca se va intalni din nou cu medicul si va afla din nou vesti despre tata. Pentru mine asteptarea era si mai ingrozitoare deoarece eu in toata aceasta perioada eram la serviciu si nu vedeam si nu stiam exact ceea ce se intampla la spital iar pentru mama era ingrozitor deoarece era singura pe holurile spitalului. Mama mi-a povestit ca a doua zi nu stie de unde a aparut medicul in fata ei si i-a spus asa : Acum vin de la el si ma mai duc mai tarziu. Este bine. Nu a facut febra si daca , continua asa, evolutia este promitatoare. " Mare esti tu Doamne inpreuna cu Maica Ta ! Slava tie Sfinte Efrem ! Acum tata este acasa, se simte foarte bine si ne bucuram cu totii de el si nu ne vine sa credem ca am trecut cu bine peste aceasta cumpana. Febra nu a facut niciodata de cand a fost operat, s-a lasat de fumat ( dupa zeci de ani in care a fost fumator) si mai mult decat atat vrea sa mearga sa se spovedeasca si sa se impartaseasca (desi el este un om bland si bun nu se mai spovedise si impartasise de foarte multi ani). Pe langa tamaduirea trupeasca , Dumnezeu s-a milostivit si l-a ajutat si sufleteste si asta nu poate decat sa ne bucure. Multumesc din inima Sfantului Efrem, Maicii Domnului, Bunului Dumnezeu si tuturor Sfintilor pentru ajutorul primit ! Ii sfatuiesc pe cei aflati in nevoi, necazuri si boli sa se roage Sfantului Efrem cu credinta caci acesta vine negresit in ajutorul celor care il cheama. Maica Domnului este o buna Ascultatoare si Mijlocitoare catre Fiul ei si ne ajuta numai sa o chemam in ajutor .
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote