View Single Post
  #3  
Vechi 24.11.2006, 17:58:57
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Raspuns:
In primul rand noi nu suntem stilisti. Stilist inseamna "intemeietor de stil". Noi nu am facut un stil aparte ci am pastrat randuielile ce ne-au fost lasate de Sf. Parinti. Deci nu noi am facut un nou stil prin adaugire, scoatere sau schimbare.
1. Sa stii ca majoritatea sfintilor romani canonizati dupa 1924(cand a avut loc schimbarea calendarului) au fost pe stil vechi sau mai bine zis serbau sarbatorile dupa calendarul iulian. De ce nici un mare duhovnic nu a fost stilist? Eu cred ca, tu, prin mare duhovnic intelegi cunoscut(sa-l stie toata lumea) in toata tara. Intre anii 1924 si 1990 cei care indrazneau sa spuna ca sunt pe stil vechi erau batuti si condamnati la inchisoare fara motiv. De aceea ei nu sunt cunoscuti.... Si sa stii ca smerenia e cea mai buna virtute crestina. Dar ca sa nu ramai in ceata Biserica Ortodoxa de Stil Vechi(BOSV) a avut mari duhovnici: Sf. Glicherie Marturisitorul (decedat in 1855 din cauza batailor si ranilor dobandite in timpul puscariei si canonizat in 1999), IPS Mitropolit Silvestru Onofrei si altii. Din cei aflati in viata vreau sa-i amintesc pe parintele Agatanghel zis "Batranul", pe IPS Mitropolit Vlasie Mogarzan conducatorul actual al BOSV si nu in ultimul rand pe PS Flavian Ilfoveanul(episcop de Ilfov si Bucuresti).
2. Biserica Ortodoxa accepta isihasmul sustinut de Sf Grigorie Palama. BOSV este tot o biserica ortodoxa care accepta isihasmul si deci ar putea ca un calugar sa ajunga la un acest stadiu de isihast. Dar trebuie mentionat faptul ca la acest stadiu ajung cu precadere calugarii; mirenii pot sa ajunga la aceasta stare foarte greu pt ca trebuie sa adopte acele virtuti monahale pe care numai un calugarle-ar putea avea... Deci se poate ....
3.NU. Nu toate Bisericile ORTODOXE au decis schimbarea calendarului. In SF Munte Athos singura manastire care a schimbat calendarul este Man. Vatopedu, iar restul au ramas la calendarul iulian.De asemenea Patriarhia Rusa, Muntele Sinai si Patriarhia Ierusalimului. Ca exemplu, intr-un an(nu mai stiu cand...acum 4-5 ani...) de Nasterea Domnului, Patriarhul Teoctist a fost sa sarbatoreasca acest mare eveniment bisericesc la data de 7 ianuarie pe stil nou, cand, dupa calendarul iulian(stil vechi) este 25 decembrie. Intrebat cand este adevarata sarbatoare a Nasterii Domnului sfintia sa nu a raspuns...