View Single Post
  #4  
Vechi 10.11.2009, 13:22:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Nu e singura situatie in care se pot gasi si avantaje si dezavantaje. Decat sa incriminam bancile din oficiu, mai bine ar fi sa educam putin populatia sa nu mai fie atat de credula. Bancile sunt un rau necesar si se administreaza dupa capu' fiecaruia cu mult zahar: "Noi ajutăm companiile să crească". Depinde de fiecare ce doza suporta. Pe de alta parte, bancile nu sunt prima lucrare a lui D-zeu care da gres. Reteta e simpla: faci un lucru bun pe care il scoti in fata pentru a ascunde raul din spate.
Si revenind la individ, pana la urma, daca ne lasam fraieriti, bancile de ce sa nu profite? Una e sa iti lasi portofelul la vedere si sa ramai fara el si alta e sa iti dea cineva in cap sa-ti ia banii. Bancile se incadreaza la prima varianta atata timp cat pe mine nu m-a obligat nimeni sa intru in nicio banca! Nu e doar vina lor ca sunt topiti dupa profit, mai e si vina celor care cred ca le-a pus D-zeu mana in cap! Lumea pur si simplu nu functioneaza asa! Stiu cazuri care s-au intins la tot felul de credite pentru televizoare cat peretele visand ca salariul o sa creasca pana la pensie. Unde e vina bancilor? Din cate stiu, bancile au functionat intotdeauna pe aceleasi principii. Daca lumea are buba la cap si nu invata din greseli, n-avem decat sa ne repetam istoria. Deci, decat sa incriminam bancile din oficiu, mai bine responsabilizam oamenii sa nu mai fie fraieri. Desi s-ar putea gasi si aici contraargumente! Poate aceste incercari sunt trimise de sus si bancile chiar sunt lucrarea lui D-zeu pentru a-i selecta pe cei care se lasa dusi in ispita!
Reply With Quote