View Single Post
  #15  
Vechi 07.07.2010, 00:27:19
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Eu cred ca asa cum tu ii respecti pe ei si nu le jignesti credinta, nici ei nu ar trebui sa o faca, daca se intampla sa asisti la o discutie in masina cum ai zis, poti pur si simplu sa le spui ca te simti jignita si ca ai prefera sa incheie subiectul, macar de fata cu tine. Faptul ca tu iti faci cruce nu are nici o legatura cu ceilalti de langa tine, daca nu le place, pot sa te ignore. Pana la urma prietenii nu se judeca intre ei...