View Single Post
  #5  
Vechi 20.08.2017, 20:57:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Eu nu înot cu capul sub apă. Și nici rugăciunea inimii nu o practic cu respirație, mi se pare o înșelare. Atunci inima se liniștește datorită respirației, nu rugăciunii, eu de unde să știu dacă ce spun are efect?
Am înțeles, mă si gândeam la înot craul în forța cum ar merge, înot plută e mai relaxant.

Nu cred că e musai datorată respirației starea de liniștire a inimii, părintele Teofil Părăian spunea că Arsenie Boca l-a învățat să facă pe respirație, alții nu menționează de respirație, unii spun doar „Doamne Iisuse miluiește-mă”, alții spun complet.

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cu riscul de a părea țicnită sau mai rău (că spun nonsensuri), am ajuns la performanța de a gândi două lucruri simultan, rugăciunea și aiurelile mele obișnuite. Adică e evident că nu sunt atentă la rugăciune, chiar dacă în subsidiar există intenția.
Nu pari țicnită, sunt unii la care rugăciunea inimii se derulează și în somn, în Familia Ortodoxă parcă se povestea despre cum o mamă gravidă care se ruga cu rugăciunea inimii la o anumită oră într-o zi când nu a mai făcut a atenționat-o copilul cu o lovitură.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote