View Single Post
  #2  
Vechi 08.03.2020, 16:00:56
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Referitor la declaratia domnului Andrei Caramitru, eu nu spun ca Biserica nu trebuie sa se supuna legilor statului daca situatia de carantina din cauza virusului o impune, dar nu poti sari la gatul Bisericii atat timp cat localurile (cluburile de noapte, discoteci), metroul, transportul public unde este aglomeratie si e utilizat de atatia oameni, scolile din intreaga tara, birourile, fabricile, unele cu sute, mii de angajati nu intra si ele in carantina.

Coronavirus e tratat fie cu panica fie in gluma, dar fiind foarte contagios risca sa infecteze foarte multe persoane,asta este baiul, pentru ca un om infecteaza la randul sau alti cativa in medie.
Si daca nu va faceti griji pentru dumneavoastra cred ca trebuie sa fim precauti, cu totii am avut sau avem, bunici, parinti, rude in special in varsta, grupa de persoane la care mortalitatea e mare, daca suntem nepasatori si ne gandim doar la noi insine, ii putem ucide chiar noi prin neglijenta noastra.

Rata de mortalitate e undeva la 3 sau 4 % dar fiind foarte contagios exista posibilitatea sa infecteze daca nu se iau deloc masuri, mai mult de jumatate din tara, lucru care risca sa produca cateva sute de mii de morti intr-o perioada foarte scurta doar la noi in tara. De aceea e valva asta, ca sa nu se raspandeasca de voie.

Dar nu e corect sa se arate doar catre Biserica atat timp cat din ratiuni de economie si politica, Italia nu a fost izolata de restul Europei de la inceput sau atat timp cat se permite intrarea in tara a persoanelor susceptibile de a purta virusul. La ce bune toate interdictiile aici in Romania daca noi persoane din tarile puternic afectate intra in tara in continuare, zilnic.

De aceea trebuie responsabilitate si un efort din partea tuturor pentru a preveni raspandirea virusului.
__________________
Pareri incorecte politic (acordul parental nu este necesar dar se recomanda)

Last edited by UserAZ; 08.03.2020 at 16:06:35.
Reply With Quote