View Single Post
  #4  
Vechi 09.09.2007, 20:57:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

credeti ca pot ajuta, prin rugaciuni un necrestin sa gaseasca calea sper adevar?eu am un prieten musulman, pentru care sunt si mama si prietena si iubita si sora si care,la explicatiile mele de 2 ani incoace,mi-a marturisit ca vrea sa se converteasca la crestinism desi nu este sigur.inainte el era o persoana cam fanatica,credea fara sa sa-l intereseze daca are logica sau nu dar se pare,ca ,cu multe staruinte,chiar daca de multe ori mi-a spus sa plec din viata lui pentru totdeauna si chiar daca am primit si cateva injuraturi,acum si-a dat seama ca ceva nu este in regula cu islamul.
problema este ca nu are inca acea dragoste pentru Hristos,de fapt nici nu L-a cunoscut inca pe Hristos ca sa-si asume riscurile de rigoare..de a fi arestat in urma convertirii sau de a fi omorat ,el sau familia lui.la inceput am crezut ca acestea sunt pretexte(desi stiam din coran ca aceasta este pedeapsa pentru convertirea la alta religie)si nu credeam ca se practica asa ceva in egipt.oricum sa speram ca nu se va intampla asa tinand cont ca sunt atatia crestini acolo.dar as vrea sa va intreb,sa continui sa ma rog pentru el sau sa las totul in seama lui Dumnezeu?am auzit undeva ca nu este bine sa te rogi pentru necrestini.este pacat ca ceea ce il desparte de Hristos este doar o viza.daca ar veni aici,asa cum isi doreste, cu siguranta l-as convinge sa se converteasca, dar acolo sunt prea multe infuente si prea multe pericole.iar viza nu i se da