View Single Post
  #22  
Vechi 11.02.2011, 15:05:48
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu stiu la ce poate sa duca aceasta discutie.

Un Subiect interesant ar fi ,ce ne facem cu teologii fara diploma? Si aici pe forum,vad ca sunt foarte multi care isi dau cu parerea in chestiuni teologice,fara sa aiba o diploma..
Eu si de acestia ma feresc,de ceilalti stiam subiectul,imi era clar...
Uite, daca luam cazul bisericii protestante, poti ajunge pastor si fara studii teologice. Chiar aici in orasul german in care traiesc exista vreo... cateva (eu stiu cel putin de 3) asociatii studentesti care tin dezbateri plenare ale Bibliei intre ei (deci intre studentii din acelasi grup religios) in fiecare weekend. Mai stiu si ca unii tineri studenti de la noi din parohie sunt din ce in ce mai atrasi de aceste discutii. Ei sunt la varsta la care vor sa se informeze, vor sa citeasca, dar mai ales vor sa-si exprime opinia.

Este oare acest lucru gresit? Nu este, atata timp cat iti exprimi opinia cu smerenie si ca o nedumerire, incercand sa-i asculti pe aceia care 1) sunt trimisi si au chemare spre a te invata; 2) sunt mai in varsta decat tine si deci probabil au auzit mai multe in viata lor.

La cealalta extrema este dupa parerea mea ascultarea oarba. Adica orice ti-ar spune cei din categoria 1 si 2, asculti. Aici e buba in societatile musulmane mai putin educate, unde foarte multi asculta de mullahi ca de litera legii. Ce auzi trebuie si el cumva filtrat. De aceea e recomandabil ca si noi, laicii, sa citim cat mai mult si sa ne fundamentam credinta si pe cunoastere. E adevarat: cel mai important e sa simtim iubirea si credinta inauntrul nostru; dar pentru a intelege macar instinctiv ce reprezinta aceasta iubire, cred ca ne trebuie cumva un etalon launtric.
Reply With Quote