View Single Post
  #2  
Vechi 14.07.2006, 14:59:07
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta cu minimul necesar pentru mantuire.Trebuie sa intelegi ca mantuirea nu este un examen scolar unde trebuie sa iei o anumita nota minima pentru a promova, si ca asta e o abordare profana a acestui aspect.Nimeni nu poate cuantiza cat este bine si cat rau in viata fiecaruia si sa stie daca s-a mantuit sau nu.Judecata divina o va face Dumnezeu si numai El poate hotari asta.In marea sa iubire pentru oameni,El iarta si pe cel mai pacatos om,daca macar pe patul mortii se spovedeste preotului si il accepta pe Hristos ca mantuitor.El nu vrea sa mergem in iad,ci in rai,si pentru asta iarta multe pacate,chiar da nu suntem vrednici de asta,daca noi il primim in viata noastra,ne marturisim pacatele si il acceptam ca mantuitor pe Iisus.Oricum,un bun crestin (trebuie sa) stie ca toata viata sa trebuie sa lupte,sa lupte cu raul,pacatele,patimile,tentatiile pana la moarte,si ca niciodata nu trebuie sa spuna gata,am facut nu stiu cate fapte bune,sunt perfect si sunt mantuit.Daca a facut asta,deja a cazut in cel mai mare pacat,pacatul mandriei.Un bun crestin incearca in fiecare zi sa fie un om mai bun,pentru ca nici un om nu poate fi perfect,dar el trebuie sa tinda spre asta.
Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote