View Single Post
  #1  
Vechi 19.10.2013, 14:31:10
nogura nogura is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2013
Mesaje: 35
Implicit Turnul Babel -religie si (sau) stiinta

Buna ziua !
Sunt nou pe acest forum, nou inregistrat, caci, de ceva vreme urmaresc diverse dezbateri in care incerc sa regasesc propria opinie despre lume si viata.
M-am nascut intr-o familie ortodoxa, dar, trebuie sa marturisesc ca nu m-am mai spovedit sau impartasit din clasele primare, ca merg la biserica doar ocazional, ca urmaresc la tv emisiuni religioase in aceeasi masura cu cele stiintifice si doar daca exced normalul de zi cu zi si fara a intra in sfera paranormalului, am o viata oarecum linistita, asezata, am familie, copii, o mare sete de cunoastere si asta m-a facut sa-mi pun multe intrebari, ale caror raspunsuri le caut, inca, nefiind multumit, satisfacut, cu ceea ce mi se ofera in cautarile mele, de parca, in mod intentionat, cineva ascunde ceea ce vreau sa aflu.
Credinta mea in Dumnezeu nu se rezuma doar la aspectul creatiei ci si la implicarea in viata mea si am suficiente motive sa statornicesc acest aspect in detrimentrul "invataturilor" care ma inconjoara!
Asta poate fi motivul pentru care nu accept cu usurinta imixtiunea anumitor idei cu tenta
"stiintifica" sau "religioasa" in viata mea.
Adica, resping la fel de usor, sau de greu, amestecul in viata mea a teoriei evolutioniste, a sambetei ca zi de sabat, a aselenizarii, a moastelor, a big-bang-ului ca si nastere a universului dar si a ritualilor inmormantarii , a oamenilor de stiinta dedicati ateismului dar si a preotilor departati de ceea ce trebuie sa transmita ca si mesaj...da cate nu sunt !
Nu consider opinia mea un reper, ma intreb totusi, de ce nu se clarifica niciunde, nicaieri,
pana aici e calea dreapta de aci incepe calea stramba...atat in stiinta cat si in credinta !
Ne aflam in aceluiasi turn Babel in care fiecare isi aclama constructia ?
Reply With Quote