View Single Post
  #383  
Vechi 24.12.2014, 02:36:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mă număr printre cei care au așteptări bine definite de la școală. Doresc mai întâi două lucruri:
a) școala să ofere stări de spirit benefice pentru copil, iar nu mai întâi cunoștințe (efemere, perisabile, părtinitoare);
b) școala să te învețe cum să înveți; pentru că vei învăța toată viața și nu e deloc de neglijat cum vei face asta. Eu cred că o școală care nu te învață cum să înveți și care nu cultivă interesul pentru învățarea permanentă e o școală proastă, inutilă, deformantă.
Orice altceva mi se pare secundar, poate chiar să lipsească.
Din nefericire, școala românească de azi oferă orice, numai îndeplinirea celor două condiții la care eu țin cel mai mult nu oferă.
*
Ca profesor, am fost privit cu neîncredere de elevi (și de profesori) cel puțin în primul semestru al fiecărui an.
Cele două așteptări ale mele le onoram în primul rând eu însumi, ca profesor. Din această pricină elevii erau buimăciți, nu înțelegeau deloc ce vreau de fapt de la ei și de la oră. Ei erau, din păcate, obișnuiți cu altceva, cu alt fel de desfășurare a lecțiilor. De pildă erau derutați de faptul că pretindeam constant (acolo unde spațiul permitea sau unde șurubul stahanovist nu suda banca de podea) să elimine rândurile de bănci și să discutăm șezînd pe scaunele așezate în cerc, după modelul rogersian (mă refer la Carl Rogers) al grupurilor nondirective. Abia după un semestru începeau să se lămurească. În semestrul doi se putea în sfârșit studia și învăța, venind rândul satisfacțiilor precum și al regretului că nu vom mai lucra împreună (psihologia se face doar în clasa a X-a).
Ce fel de elevi găseam? Obedienți, plictisiți, tocilari, hipercompetitivi (leșinați după note și premii), cu o ambiție găunoasă și agresivă, neinformați sau dezinformați, fără vreo metodă de studiu individual sau de participare la ore etc. Cel mai trist era că nu știau ce pot face cu o carte, cu un text. Aveau apucături din preistoria pedagogiei și din cultura de ghetou. Cum au ajuns așa? Evident, prin modul generalizat de lucru în școala românească.
*
Avem o școală foarte slabă, în ciuda laudelor care vin pe filiera aplaudacilor olimpicilor (bieții copii!). Nu este formativă, ci deformantă și dezinformativă.
În acest context, o disciplină atât de importantă și de solicitantă, în fond, cum este Religia, nu are decât o șansă: să fie masacrată.
Dacă școala e o harababură și oferă un mediu nesănătos pentru copil, cum ar putea să fie ora de Religie? Credem cumva că profesorul teolog e Superman sau Magician?
Cunosc câțiva profesori de Religie, sunt oameni în preajma cărora prefer să tac, pentru că am ce asculta. Cu toate acestea ei nu pot face mai nimic în afară de faptul că suferă. A fi profesor de Religie azi e, după mine, o formă de mucenicie. Sau, dacă vreți, o aventură marca Don Quijote.
*
Cu cât mă gândesc mai mult la decizia ca religia să fie materie opțională, cu atât înclin să cred că această măsură e spre binele copiilor. Decât să fie prinși în malaxorul unei batjocoriri generale, mai bine să aibă parte de educație creștină în familie și în Biserică.
Educația pentru mântuire este un mărgăritar care nu se cuvine să fie aruncat în lături. Nu de alta, dar unii au obiceiul porcin de a se întoarce și de a sfâșia. Pe copii, mai întâi, la contactul lor inocent cu nestematele Ortodoxiei.
Reply With Quote