View Single Post
  #394  
Vechi 25.12.2014, 01:55:54
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine ati venit printre noi! A nu se crede ca acest caracter optional al religiei este o masura ideala. Intr-un invatamant ideal, studiul religiei ar trebui sa ocupe un rol central. Dar, in situatia actuala, in cazul dat, delimitarea religiei de invatamant este spre binele religiei.
Nu mă număr printre voi. Pentru că, deși susținem aparent aceeași poziție, avem motive diferite și urmărim scopuri diferite. Chiar contrarii!
Eu nu mă număr printre cei care consideră că BOR este schismatică, nici nu atac la fiecare mesaj credința ortodoxă, nici nu preamăresc catolicismul sau alte concepții. Și nici printre ortodocsiști nu mă număr, nu văd pe cei din alte confesiuni ca fiind "câini", "șerpi", "fiare" ș.a.m.d. Nu confund credința și viața în Hristos, cu ideologiile voastre sterile.
De asemenea, spre deosebire de "voi", nu sunt interesat de "binele religiei", ci de binele omului credincios. Religia n-are decât să piară. Cu tot cu Biblia și cu toate hârțoagele mileniilor de bâjbâială. Însă omul credincios, după chipul și asemănarea Domnului, trebuie să rămână! Inima lui să fie vie iar duhul lui să fie curat, zidit în Domnul. De va fi așa, nu vom duce lipsă de Scriptură, întrucât va fi scrisă pe tablele de carne ale inimii și pe cerul lăuntric al duhului fiecărui creștin. Și, la nevoie, va fi rescrisă de creștini.
Nu omul e făcut pentru religie (în fond, o invenție idolatră), ci religia pentru om (pentru cine o avea nevoie de un sistem de păreri sclifosite ale unor măgari care se cred savanți). Nu omul e făcut pentru sâmbătă, ci sâmbăta pentru om. Voi, însă, credeți în ideologia voastră pe care o idolatrizați și uitați că Dumnezeu S-a făcut Om și S-a răstignit pentru a mântui pe om, iar nu pentru a înălța noi religii. Nu de oameni vă pasă, ci de ideologia voastră în care v-ați zidit și ruinat sufletele, vânzîndu-le părerilor și nimicniciei. Ați fi în stare să uitați cu totul de oameni, de oamenii vii în carne și oase, numai să rămână în veșnicie ideile voastre de care sunteți îndrăgostiți cu toată ființa. Idei deșarte, idei nebunești, din pricina cărora au fost mutilați și uciși sute de milioane de oameni.

Problema, așadar, nu este delimitarea religiei de învățământ spre binele religiei, ci învierea învățământului, prin Hristos, pentru binele oamenilor.
Dar vouă nu vă pasă de asta. Așadar, nu mă numărați cu "voi".
Și nici cu "ei".
Reply With Quote