View Single Post
  #958  
Vechi 23.02.2017, 16:34:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cătălin, am cerut răspunsuri simple din cauza experiențelor nefericite anterioare în dialogul cu tine, care nu este posibil, din păcate. Iar apoi n-am mai așteptat răspuns.
Sper ca te referi doar la discuctii in contradictoriu, pentru ca tu nu ai fost agresiv si nici eu nu am jignit sau injurat, cum se mai intampla pe forum. Eu am spus aceleasi lucruri, ramane sa le accepti si sa cauti si iubesti adevarul si nu vor mai fi discutii in contradictoriu.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Însă voi preciza, nu ca răspuns ție, ci pentru cei care eventual citesc ce am scris mai sus, că nu doar că nu contest sau resping dogmele, ci le consider izvoare vii și inepuizabile de cunoaștere a Dumnezeirii. Sunt porți deschise către cunoașterea de Dumnezeu, care este nesfârșită ca și El, și care este vie, căci Viu este Dumnezeu.
Asta e ceea ce încerc să subliniez, că în toate trebuie să avem caracteristicile viului - și în cunoaștere, și în iubire (ca formă de cunoaștere) - flexibilitate, creativitate, creștere, dezvoltare etc.
Cădem adesea în dezbateri sterile în jurul dogmelor, uitând de fapt în ce constă adevărata cunoaștere;
Sunt dezbateri sterile in jurul dogmelor din cauza faptului ca unii afirma alte dogme, luate din afara ortodoxiei, multi nestiind care sunt cele corecte. Cred ca 90% din discutiile mele de pe forum au fost din aceasta cauza.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nici n-a venit doar ca să ne lase o învățătură - greu de înțeles atunci de către apostoli și lămurită în veacurile următoare de Biserică -, ci, mai ales, ca să-L cunoaștem. A venit să trăiască viața noastră, ca noi să o trăim pe a Lui.
Il cunoastem pe Iisus prin Sfintele Taine, rugaciune, milostenie, etc. Nu pe cale rationala, asa cum s-a ajuns in Apus. Doar la protestanti exista discutii despre invatatura si descoperirea ei, imbunatatirea ei, chiar am citit cateva articole care spuneau asta (si protestante si ortodoxe). Si ei se saturasera la un moment dat despre discutiile dogmatice si au gasit pietismul. La noi invatatrua este data, noi nu avem nicio contributie la ea, tot ce putem face e doar sa ne-o insusim.
Legat de ultima parte, in inatatura ortodoxa Iisus a venit ca sa vindece firea omeneasca, unind-o cu cea divina. In protestantism ideea este ca a venit ca sa traiasca viata noastra, sa ne fie un exemplu, iar jertfa Sa a dus la iertarea pacatelor, El patimind in locul nostru.
Reply With Quote