View Single Post
  #29  
Vechi 30.04.2009, 01:42:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

"...sunteti profesoara de RELIGIE ORTODOXA si nu aveti habar de RADUIALA BISERICII ORTODOXE SI mai sunteti si sceptica in invatatura Ei... adica Sf.Parinti (nu unul ci EI, mai multi), au randuit ceva ANUME prin DUHUL SFANT in Sinoadele Ecumnice, si vii fratia ta si spui ca NU e asa!!! Sa fim seriosi! "

Eu am invatat la teologie acolo unde am studiat, la St Serge la Paris, eu ca parrintii nu sunt perfecti si canoanele nu pot fi luate ca niste legi absolute. Traditia Bisericii este vie, nu este batuta in cuie in toate punctele.
Nu sunt sceptica in probleme de dogma. Sunt sceptica in ANUMITE probleme de aplicare a canoanelor.

"nu e nici o diferenta!!! "Dumnezeu celor mandri la sta impotriva!" asa cum a facut si cu satana... l-a doborat imediat!!! Nu cumva vreti sa spuneti ca aici a gresit Dumnezeu??? aproape ca asa spuneti... "

Cum o sa spun asa ceva? Eu am vrut doar sa zic ca e absurd sa spui ca un sinucigas e mai rau ca un drac - oricare sinucigas? chiar si fetita de 13 ani violata de propriul tata?

"dupa 7 ani li se face si parastas si se pomensc!!!"

Aha! Atunci cum ramane cu imposibilitatea iertarii? De ce se face parastas si pomelnic pentru cineva care nu are NICI O SANSA sa se mai mantuie, dupa tine?
Reply With Quote