View Single Post
  #7  
Vechi 19.12.2010, 21:07:53
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit bunatatea


[COLOR=blue]'' Ceea ce face farmecul unui om , este bunatatea lui ." (Pv.19:22)
[/COLOR]

Aceasta virtute de caracter , cu adevarat , da farmec oricarui om care o poseda . Este atat de minunat sa stai in preajma unor asemenea oameni , si acesta bunatate din ei, este o forta ,care aduce la tacere orice incercare a firii noastre de a se manifesta in mod negativ ,si acesta pentru ca suntem in prezenta acestor oameni deosebiti prin bunatatea lor. Dar si bunatatea are inamicii ei , si acestia sunt : e-ul nostru , rautatea, invidia , mania , resentimentele ...
Cred din toata inima ,ca fiecare dintre noi ,ne-am dori sa fim oameni plini de farmec , sa fim oameni plini de bunatate ,si mai cred, ca ne dam toate silintele ,ca sa fim asa ... dar cu toate acestea ,nu reusim intotdeauna sa fim buni din pacate . Bunatatea este atat de necesara ,in relatiile noastre de familie ,bisericesti, socio-profesionale ,dar pentru ca suntem deficitari aici ,de aceea avem atatea probleme in relationarea noastra cu cei de langa noi ... si suferim de atetea ori deceptii dureroase ,care ne afecteaza sanatatea mintii si a trupului. Bunatatea este o virtute divina ,cereasca ,pe care trebuie sa o cerem de la Dumnezeu ,si o vom primi ,dar nu ca pe ceva magic ,ci va trebui sa invatam sa fim buni ,si acessta va dura in functie de cat suntem de disponibili sa ne aducem eu-l nostru la tacere ,si sa lasam ca bunatatea ce vine de sus ,prin Duhul Sfant in noi , sa se manifeste liber ,fara ca firea noastra sa mai aiba vreun cuvant de spus ... si vom invata in timp ,sa fim plini de bunatate ,si atunci dupa ce vom absolvi scoala bunatatii ,daca cineva ne va da o palma peste obraz ,il vom intoarce si pe celalalt ,daca cineva ne va jigni pe nedrept ,vom avea taria izvorata din bunatate sa rabdam si sa nu ne razbunam ,si chiar daca vom fi asupriti ,prigoniti ,batjocoriti in fel si chip ,bunatatea din noi ,va iubi si astfel de oameni care ne vrajmasesc ... Dumnezeu sa ne faca plini de bunatate ! pentru ca ce face farmecul unui om ,este bunatatea lui !
Reply With Quote